Çayırhan (Ankara) dolayının jeolojisi ve neotektonik özellikleri
Geology and neotectonic features of the Çayırhan (Ankara) area and its vicinity
  1. Tez No: 394504
  2. Yazar: BEZHAN BEHZAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnceleme alanı Orta Anadolu'nun batı kısmında yer alan, Ankara İli, Nallıhan İlçesine bağlı Çayırhan beldesinin kuzey ve kuzeybatısını kapsamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında bölgenin stratigrafik ve yapısal özeliklerinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Bu amaçla inceleme alanı içerisindeki jeolojik birimlerin dokanak ilişkileri ve yapısal durumları belirlenerek 1/25.000 ölçekli jeoloji haritası ve jeolojik enine kesiti hazırlanmıştır. Çalışma alanında stratigrafik olarak Paleozoik-Paleosen yaşlı temel birimlerinin üzerine uyumsuzluk ve tektonik dokanaklı olarak Nallıhan-Beypazarı Neojen havzası çökelleri olan Alt-Üst Miyosen yaşlı göl ve bataklık ortamını karakterize eden Hırka, Akpınar ve Bozbelen Formasyonları yer almaktadır. İnceleme alanında Nalçabayır ve Davutoğlan kıvrımları ile Sekli, Davutoğlan ve Çatalkaya fayları gözlenmiştir. Sekli fayının Alt Miyosen yaşlı Hırka Formasyonundan daha yaşlı olduğu ortaya konulmuştur. Davutoğlan Fayının Orta Miyosen yaşlı Akpınar ve Üst Miyosen yaşlı Bozbelen Formasyonundan daha genç olduğu tespit edilmiştir. Atça köyünün güney doğusunda gözlenen Çatalkaya fayı ise Alt Pliyosen ya da daha genç yaşlıdır. Bölgenin Alt Miyosen'den önce sıkışmalı tektonik rejimi etkisinde yükselerek bir aşınma evresine girdiği Alt Miyosen'de bölgenin çöküp Neojen havzası gelişmeye başladığı ve genişlemeli tektonik etkinliğin Neojen'den başlayarak günümüze kadar devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area covers north and northwest of the town of Çayırhan, Ankara Province, Central Anatolia. This thesis aims to explore the geology, stratigraphy, sedimentary and structural features, and geological evolution of the study area. For this purpose, the contact relationship of the geological units and structural features were identified and 1/25000 scale geological map and geological cross sections of the study area were prepared. In the study region, Lower-Upper Miocene age Hirka, Akpinar and Bozbelen Formations of the Nallihan-Beypazari Neogene basin which characterize the lake and swamp environments overlie the metamorphic basement rocks unconformably and at places with tectonic contact. The Davutoğlan, Sekli and Çatalkaya Faults and Davutoğlan, Nalçabayir folds were observed in the study area. The age of Sekli Fault is older than the Hirka Formation (Lower Miocene) as it is overlain by this unit. The Davutoglan Fault is younger than the Akpinar (Middle Miocene) and Bozbelen Formations (Upper Miocene) as it cross-cut these units. The Çatalkaya Faults is younger than the Upper Miocene unit for it the unit of same age in SE of Atca village. This study suggests that the region rose before the early Miocene by compressional tectonic regime, then subsided during the early Miocene by extensional tectonic regime. Tectonic regime which initiated the Neogene basin appears to be effective until present.