Çeşitli güçlendirici dolgularla üretilen ahşap plastik nanokompozitlerin karakterizasyonu
Characterization of wood plastic nanocomposites produced by using various reinforcing fillers
  1. Tez No: 394524
  2. Yazar: ALPEREN KAYMAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR AYRILMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Forestry and Forest Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmada, Polipropilen (PP)/ çam ahşap unu/ endüstriyel çok duvarlı karbon nanotüp, nano boyutlarda kil ve hegzagonal bor nitrür (%1.5, %3 ve %4.5 oranlarında) çift vidalı ekstruderde eriyikte harmanlama metodu kullanılarak nanokompozitlerin üretimi gerçekleştirilmiştir. Endüstriyel çok duvarlı karbon nanotüp, nano boyutlarda kil ve hegzagonal bor nitrür gibi güçlendirici dolgu materyalleri kullanılarak üretilen ahşap plastik nanokompozitlerin termogravimetrik analiz (TGA), dinamik mekanik analiz (DMA) ve mekanik özelliklerden eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, çekme direnci, çekmede elastikiyet modülü ve şok direnci araştırılmıştır. Bunun yanı sıra yoğunluk, kalınlığına şişme ve su alma gibi bazı fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Yapılan denemeler sonucunda elde edilen tüm sonuçlar SPSS 17.0 paket programı yardımıyla analiz edilerek sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu şekilde nano materyal, ahşap unu ve uyum sağlayıcı ajan oranının üretilen nanokompozitlerin fiziksel, mekanik ve termal özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu tezle birlikte, değişen oranlarda endüstriyel çok duvarlı karbon nanotüp, nano boyutlarda kil ve hegzagonal bor nitrür nano materyalleri kullanılarak ahşap plastik nanokompozitlerin üretimi gerçekleştirilmiş ve bu konuda bilgi ve ilginin oluşması sağlanmıştır. Bu türdeki çalışmaların yeni proje ve araştırmalara öncülük edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, polypropylene (PP)/pine wood flour/ industrial grade multi walled carbon nanotube, nanoclay and hexagonal boron nitride (%1.5, %3 and %4.5) nanocomposites were prepared by melt processing method in a twin screw extruder. The properties of the as-prepared wood plastic nanocomposites were investigated by using thermogravimetry analysis (TGA), dynamic mechanic analysis (DMA) and mechanical properties like MOR, MOE, tensile strength and impact strength. And also physical properties as density, water absorption and thickness swelling performance of nanocomposites were determined. All data obtained in the laboratory experiments was statistically analyzed with multiple variances. By this way, effects of nanomaterial, wood flour and coupling agent ratio on the some physical, mechanical, thermal and morphological properties of wood plastic composite materials were obtained. Through this thesis, wood plastic nanocomposites produced by using various reinforcing fillers as industrial grade multi walled carbon nanotubes, nanoclay and hexagonal boron nitride were manufactured and knowledge about particular subject matter were produced. This type of studies might be pioneer new projects and investigations.