Avrupa Birliği uyum sürecinde Türkiye'de E-atık yönetimi ve uygulamaya yönelik stratejik analizler
E-waste management in Turkey and strategic analysis towards implementation within the EU harmonization process
- Tez No: 394523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan elektrikli ve elektronik eşyalar, ekonomik ömrünü ya da teknolojik ömrünü doldurduktan sonra çözülmeye ihtiyaç duyulan bir“Elektronik Atık”problemi oluşturmaktadır. Bu problemin, ancak etkili bir atık yönetim stratejisinin belirlenmesi ile çözümü mümkündür. Miktarı her geçen gün artan elektronik atıkların aslında ne olduğunun, çeşitlerinin neler olduğunun ve küresel boyutu hakkında bilgi veren bu çalışma, etkin bir yönetimin olmaması durumunda meydana gelmesi muhtemel çevresel etkileri ve sağlığa zararlı yönlerini ele almaktadır. Elektronik atıkların zararlarını minimize etmek için ve bunun yanında bazı yönlerinden de yararlanmak için nelerin yapılması gerektiği üzerinde durulmuş, konuyla ilgili gerek uluslararası gerekse ulusal mevzuatın tüm detayları incelenmiştir. Dünyada elektronik atık yönetimine ilişkin pratik uygulamalara yer verilerek bu uygulamalar arasında çeşitli kıyaslamalar yapılmış, avantaj ve dezavantajları değerlendirilmiştir. Nihai olarak, Türkiye özelinde ülke olarak toplumsal ve sosyal dinamiklerimiz ile ulusal ve uluslararası yasal çerçevede nasıl bir atık yönetim stratejisinin belirlenmesi gerektiği literatür incelemeleri, konuya ilişkin paydaşlara yönelik teknik ziyaretler ve bir kamuoyu yoklaması ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrical and electronic products which has very crucial place in our life when completing the economic or the technologic service life create an“Electronic Waste”problem needed to be solved. Solution for this problem is only possible by creating an efficient“Waste Management Strategy”. This study, provides information at global level about the amount of electronic waste increasing every day, actually what they are and what are the types? On the other hand; handles with the possible environmental effects and the aspects of health harm that can be occurred if there is an absence of efficient management. All details of the International and National legislation regarding the subject has been examined beside to be able minimize the damage of electronic waste and also stressed on what could be done to get benefit from the some aspects of it. Various comparisons, advantages and the disadvantages has been also evaluated by giving practical applications regarding“Electronic Waste Management”. As a consequence, what kind of a waste management strategy must be determined within the national and international legal framework particularly in Turkey with dynamics of the Turkish Society that has been defined with the technical visits to stakeholders, literature reviews and one public poll.