Orman içi sulardan yararlanmada karşılaşılan hukuki sorunlar ve çözüm önerileri (Belgrad Ormanı örneği)
Legal problems on benefitting from water resources in forests and solutions (case of Belgrad Forest)
  1. Tez No: 394528
  2. Yazar: YAVUZ ÖZHAN TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYDIN, PROF. DR. YUSUF SERENGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Çalışmanın amacı orman içi sulardan yararlanma sırasında karşılaşılan hukuki sorunları ortaya koyarak, bu sorunlara çözümler üretmek olarak belirlenmiştir. Bu amaçla çalışmanın ilkaşamasında suyla ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Bu bilgilerden sonra öncelikle uluslararası hukukta suyun nasıl değerlendirildiğine ve daha sonra da Türk Hukuku'nda suyun durumuna yer verilmiştir. Çalışmanın bulgular kısmına su kullanım hakları üzerindeki teorilerle başlanmıştır. Daha sonra orman içi su kavamına yer verilip, orman içi sular sınıflandırılmıştır. Bulgular kısmının dördüncü bölümünde Belgrad Ormanı özelinde sulara ve bu ormanda verilen su izinlerine yer verilmiştir. Bulguların beşinci bölümünde su kanun taslağı incelenerek, taslağın olumlu ve olumsuz yönleri ortaya konmuştur. Bulguların son aşamasında ise, orman içi sularda karşılaşılan sorunlara çözüm üretmek amacıyla bir model geliştirilmiştir. Çalışmanın son aşamasında da konu ilgili genel bir değerlendirme yapılarak bazı sonuçlar ve çözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the legal issues encountered in the usage of forest waters and to find solutions to these problems. For this purpose general information about water is given in the first phase of the study. After this information, initially how the water in international law is evaluated is given and then the situation of water in Turkish law system. The findings of the study were started with the theories on water use rights. Then forest waters concept is defined and forest waters are classified. In the fourth section of the findings, waters and water permits are mentioned in particular to Belgrade Forest. In the fifth section of the findings, the draft water law is examined and positive and negative aspects of it are presented. In the final stage of the findings, a model was developed to find solutions to the problems encountered in the forest waters. In the final stage of the study, after a general evaluation some conclusions and suggestions were made.