Bazı 2-hidroksi aldehit tiyosemikarbazonların geçiş metali komplekslerinin incelenmesi
Investigation of transition metal complexes of some 2-hydroxy aldehyde thiosemicarbazones
  1. Tez No: 394529
  2. Yazar: BETÜL ZEHRA SALT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KIZILCIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada molibden ve paladyum geçiş metallerinin tiyosemikarbazonlarla olan komplekslerinin sentezi gerçekleştirildi. Bu amaçla, literatürde çeşitli yöntemler incelendi ve her bileşik için, verim ve saflık optimizasyonu yapıldı. Elde edilen bileşiklerin yapılarının aydınlatılmasında elementel analiz, UV-visible, IR, 1H-NMR ve kütle spektroskopisi yöntemleri kullanıldı. Aynı zamanda sentezlenen tüm ligandların ve komplekslerin CUPRAC metodu ile antioksidan özellikleri belirlendi. Bu sınıftan bileşiklerin bakteriyal ve viral enfeksiyonlar, sedef hastalığı, romatizma ve parazitlerin sebep olduğu hastalıklarda tedavi edici özellikleri bilinmektedir. Biyolojik aktivite bu sınıf bileşiklerin sahip olduğu aldehit veya keton grubuna bağlı olarak değişmektedir. Bu yüzden molibden(VI) ve paladyum(II) komplekslerinin farklı aldehitler kullanılarak sistematik kombinasyonlarını elde etmek, bu sınıftan bileşiklerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin anlaşılması için önemli yararlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study synthesis of transition metal complexes of molybdenum and palladium with thiosemicarbazones was carried out. For this purpose, synthesis of the compounds was realized by inspiring literature methods, and also yield and purity values of each complex was optimized. The structural analyses of compounds were characterised by elemental analysis, UV-Visible, IR, 1H-NMR and EI-MS spectroscopic methods. Also, antioxidant properties of all the ligands and complexes have been determined by CUPRAC method. The compounds of this class are known therapeutic properties of bacterial and viral infections, psoriasis, rheumatism and diseases caused by parasites. The biological activity of this class compounds varies depend on the aldehyde or ketone group. Therefore, the systematic combinations of molybdenum(VI) and palladium(II) complexes obtained by using different aldehydes will be important for understanding physical, chemical and biological properties this class compounds.