Gemi işletmeciliğinde deniz çalışma sözleşmesi (MLC, 2006) uygulaması ve gemilerde risk değerlendirmesi
The implementation of maritime labour convention (MLC, 2006) in ship management and risk assessment on board
  1. Tez No: 394542
  2. Yazar: ŞEVKET SÜLEYMAN İRTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Deniz Çalışma Sözleşmesi'nin 2013 yılının Ağustos ayında yürürlüğe girmesi ile birlikte gemi yönetim sistemi içerisinde entegre edilmiş ve düzgün çalışan bir risk yönetim sisteminin bulunması bir zorunluluk olmuştur. Avustralya Deniz Emniyet Otoritesi tarafından 20 Ağustos 2013 tarihinden beri yapılan denetlemelerde tespit edilen 2136 kusurun 985'i bu zorunluluk ile ilgilidir. Bu açıdan bakıldığında gemi yönetim sistemi içerisinde risk yönetim sisteminin önemi aşikârdır. Bu tez çalışmasında amaç, Sözleşme'nin gemi işletmesinden beklentilerinin tanımlanması ve yoğun gemi ortamında en iyi işlerliğe sahip model için en uygun sayısal yöntemlerin tespiti olarak belirlenmiştir. Model sonuçlarının doğruluğu mutlak doğruluğa yakın olmalıdır. Bununla birlikte, sonuçlar gerçek endüstri koşullarına uygun olmalıdır. Çünkü denizcilik endüstrisinde küçük bir hatanın etkisi çok büyük maliyetlerin oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu koşullara ve ölçütlere göre, gemide risk yönetim modeli için uygun yöneylem araştırma yöntemleri belirlenmiştir. Modelin, gereksinimleri karşılayıp karşılamadığı senaryo analizi ile sınanmıştır. Genel olarak değerlendirildiğinde, bu çalışmada kurulmuş olan risk yönetim modelinin düzgün bir şekilde çalışmakta olduğu kanıtlanmış olup; aynı zamanda bu modelin, gemi yönetim sistemi için iyi bir referans olduğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Following on the Maritime Labour Convention which was come into force in August 2013, an established and well-operated risk management system has become compulsory in the ship management system. 985 of 2136 deficiencies, which have been detected by Australian Maritime Safety Authority since 20 August 2013, are related with the obligation in question. From this point of view, it is explicit that risk management is of vital importance for the ship management system. Herewith this thesis, the aim is designated as identifying the expectations of the Convention from the ship management and determining the optimum numerical methods for the best operability risk management model in intense ship working ambience. The accuracy of the model results must be close to the gospel truth. Furthermore, the results have to be the same as in the real industry terms. Since, the effect of a minimum failure, even, may cause huge expenses in shipping industry. Upon the conditions and criteria, the appropriate methods of operational research for risk management model onboard have been selected. Whether the model equiponderates the requirements or not is tested by scenario analysis. All in all, it is proven that the risk management system established herein this study works properly; meanwhile, it is demonstrated that the aforementioned model may be a regarded as a notable reference for ship management system.