Vanadyum elementinin aşırı ince yapısının incelenmesi
Investigation of hyperfine structure of vanadium element
  1. Tez No: 394543
  2. Yazar: GÖZDE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada nötr Vanadyum elementinin (V I) aşırı ince yapısının incelenmesi amaçlandı. V I elementinin aşırı ince yapısı deneysel spektrumu, yüksek çözünürlüklü Fourier transform spektroskopisi yöntemi ile alındı. Spektrum, 360 nm – 670 nm dalgaboyu aralığında bir Bruker IFS 125HR Fourier transform spektroskopisi ile kaydedildi. Deneyler sırasında sinyal/gürültü oranını arttırmak için, 370 ± 5 nm, 400 ± 20 nm, 420 ± 35 nm, 456 ± 1 nm, 476 ± 7 nm, 550 ± 10 nm, 600 ± 20 nm ve 650 ± 20 nm dalgaboylarında filtreler kullanıldı. Bu filtreler kullanılarak 15 000 – 27 400 cm-1 dalga sayısı aralığında spektrumlar kaydedildi. V I elementinin 3d 3 4s4p ve 3d 4 4p konfigürasyonlarına ait tek pariteli enerji seviyelerinin A manyetik dipol aşırı ince yapı sabitlerinin belirlenmesi amaçlandı. V I üst enerji seviyelerinin 3d 3 4s4p ve 3d 4 4p konfigürasyonlarına ait geçişleri içeren 56 spektral geçişinin analizi sonucunda 41 tek pariteli üst enerji seviyelerinin A manyetik dipol aşırı ince yapı sabitleri belirlendi. 35 tek pariteli üst enerji seviyelerinin A manyetik dipol aşırı ince yapı sabit değerleri ilk kez bu çalışmada bulundu. 7 tek pariteli üst enerji seviyelerinin A manyetik dipol aşırı ince yapı sabiti değerleri literatürden bilinen değerleri ile karşılaştırıldı ve sonuçlarını uyumlu olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it is mainly aimed to experimentally investigate the hyperfine structure (hfs) of neutral Vanadium (V I) element. The experimental spectra of V I were examined by using high resolution Fourier Transform Spectroscopy. The spectra of V I were recorded in the wavelength range between 360 nm – 670 nm by a Bruker IFS 125HR Fourier transform spectrometer. During the experimental setup, optic filters were used in the wavelength range of 370 ± 5 nm, 400 ± 20 nm, 420 ± 35 nm, 456 ± 1 nm, 476 ± 7 nm, 550 ± 10 nm, 600 ± 20 nm ve 650 ± 20 nm in the order to increase the signal/noise ratio. The spectra of V I were recorded by using optic filters in the range of 15 000 – 27 400 cm-1. It is mainly aimed to determine the magnetic dipole hyperfine structure constants A of odd parity levels of configurations of 3d 3 4s4p and 3d 4 4p of V I. 41 magnetic dipole hyperfine structure constants A of upper energy levels with odd parity were determined by analysis of 56 spectral transitions belong to upper energy configurations of 3d 3 4s4p and 3d 4 4p. In this study, 35 A magnetic dipole hyperfine structure constants of upper energy levels with odd parity were obtained for the first time. The result of 7 magnetic dipole hyperfine structure constants A of upper energy levels with odd parity were compared with known values and found to be compatible with the literature.