Galaksilerin radyal dağılımı: Geniş ölçekli yapının analizinde fotometrik kırmızıya kaymaların güçlü ve zayıf yönleri
The radial distribution of galaxies: Strengths and weaknesses of photometric redshifts to analyse large scale structures
  1. Tez No: 394544
  2. Yazar: MUKADDER İĞDİ ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
CFHTLS W4'ün analizinden elde edilen fotometrik kırmızıya kayma (zp) değerleri, VIPERS'dan alınan spektroskopik kırmızıya kayma değerleri (zs) ile karşılaştırılmıştır. Güvenilir aralıkları bulmak amacıyla, z = zs - zp farklarını etkileyen zp aralıkları, parlaklık aralıkları ve galaksi tipi faktörleri incelenmiştir. Bu alandaki galaksi kümeleri tespit edilmiştir. Ulaşılan sonuçlar: Analiz için seçilen SED kütüphanesi ve filtre seti, sonuçlar üzerinde etkilidir. 0
Özet (Çeviri)
The photometric redshifts (zp) which are obtained from analyzing of CFHTLS W4 u*g′r′i′z′ photometric data have been compared with the spectroscopic redshifts (zs) taken from VIPERS. In order to find the reliable ranges, z = zs - zp differences which are affected from zp ranges, the brightness ranges and galaxy type factors were examined. Galaxy clusters in this area have been identified. The obtained results: Selected SED library and filter set for analysis are effective on the results. The accuracy value and catastrophic error for 17.5 ≤ i´AB ≤ 24 in 0 < zp < 5 are σΔz/(1+zs)= 0.039 and η = 11.40%, respectively. The best values for this zp range were found in 17.5 ≤ i'AB ≤ 21.5 as σΔz/(1+zs)= 0.031 and η =8.30%. The brightness is a key parameter for zp estimations. Limit of i′AB ≤ 21.5 allows to the reliable values. The best values in 17.5 ≤ i'AB ≤ 24 were obtained from elliptical galaxies as σΔz/(1+zs)= 0.030 and η =4.10%. The reliabilities of zp values, also depends on the galaxy type. 17.5 ≤ i'AB ≤ 21.5 and 0.4 ≤ zp ≤ 1 ranges have the best results as σΔz/(1+zs)= 0.030 and η =1.92%. The catastrophic errors up to zp ~ 0.4 in 17.5 ≤ i′AB ≤ 24 and 17.5 ≤ i'AB ≤ 21.5 are quite big (respectively 84.82% and 76.40%). The galaxy clusters have been discovered in 0.475 ≤ zs ≤ 0.937. The faintest cluster is i´AB=23.946 mag and the brightest cluster is i´AB= 20.676 mag. Their distances to the Earth 3.95 x 10^6 kpc and 2.23 x 10^6 kpc, respectively. The most distant cluster is at 3.96 x 10^6 kpc and the closest cluster is located at 2.01 x 10^6 kpc.