Model View-View model tasarım örgüsünün java dilinde gerçeklenmesi, performans ve maliyet analizi
Implementing model View-View model design pattern in java language, performance and cost analysis
- Tez No: 394545
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERTBAŞ, YRD. DOÇ. MUHAMMED ALİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada yazılım geliştirme süreci içerisindeki mimari desenler incelenmiş bu desenlerin internet uygulamalarında kullanımları anlatılmış, ardından bu çalışmada önerilen mimari tasarım yapılmış ve referans bir çatı geliştirilmiştir. Bu çatı ile ortalama bir internet uygulaması gerçeklenerek önerilen yöntem testler ve incelemeler ile diğer mimari tasarımlara göre artıları ve eksileri anlatılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde mimari desenler hakkında bilgi verilmiştir. Ardından çalışmaya konu olan internet uygulamalarındaki mimari tasarımlardan bahsedilmiştir. Bu tasarımların getirileri ve çözdüğü problemler anlatılmıştır. Hem bu çözümlerin kullandığı standart yapıları anlatmak hem de önerilen çözümün kullanacağı standartları anlatmak için internet uygulamalarındaki standartlar ve bu ortamda kullanılan yazılım geliştirme dillerinden bahsedilmiştir. Araştırmaya konu olan mimari tasarımları gerçekleyen ticari ve açık kaynak yazılımlar incelenmiştir. İkinci bölümünde temel yeteneklerini ve eksikliklerini birinci bölümde belirttiğimiz mimari tasarımlara çözüm olarak önerilen tasarım sunulmuştur. Bu tasarımın hayat döngüsü, bileşenleri, referans implementasyonu ve önerilen çözüm ile örnek yazılmış bir uygulama gerçeklenmiştir. Önerilen çözümün diğer çözümlere karşı üstünlükleri gösterilmiştir. Üçüncü bölümde önerilen çözümün performansı, verimliliği ve üstünlükleri dört açık kaynak olan ve ticari olarak kullanılan çatı ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma internet uygulamalarında kullanılan temel özellikler baz alınarak tek tek incelenerek açıklanmıştır. Son bölümde önerilen çözüm analiz edilmiş ve gelecek çalışmalara konu olabilecek geliştirmeler ve değerlendirmeler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, software architectures have been studied and their usage in web applications have been researched. After that I have proposed an architectural design implemented a framework based on this design. I have developed an example web application and run tests and analysiz on this application to show pros and cons about this design. In first section is about architectural patterns. After that I have talked about architectural patterns that are used in web applications and what they brought and solved. Standarts that are used inweb application development has been explained. Also web programming languages and example frameworks have been examined. In second section, we have offered an architectural solution to problems that are examined in first section. Advantages of our solution has been explained in this section. In third section, we have examined performance, efficency and advantages against four open source and commercial frameworks. Every aspects have been analyzed and explained. At last chapter our solution has been analyzed and future improvements have been explained.