Sübstitüye benzil grubu içeren karben öncüllerinin sentezi
Synthesis of carbene precursors containing substituted benzyl group
- Tez No: 394566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, 1,2-diaminlerin aromatik aldehitler ile etkileştirilmesiyle elde edilen diiminler metanol içerisinde oda sıcaklığında sodyum borhidrür ile indirgenerek sekonder diaminlere dönüştürüldü. Sekonder diaminlerin amonyum klorür varlığında trietil ortoformat ile etkileştirilmesi sonucu perhidrobenzimidazolyum (3a-e) ve imidazolinyum (3f-l) tuzları sentezlendi. Sentezlenen bütün bileşiklerin yapıları 1H-NMR, 13C-NMR, IR gibi spektroskopik teknikler ve element analizi ile belirlendi. Hazırlanan tuzlar stiren ile aril bromürlerin Heck eşleşme reaksiyonlarında katalizör olarak kullanıldı ve yüksek verimlerle stilben ve sübstitüye stilben bileşikleri hazırlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, diamines which were prepared from aromatic aldehydes and 1,2-diamines reduced with sodium borohyride to secondary diamines in methanol at room temparature. Perhydrobenzimidazolium (3a-e) and imidazolinium (3f-l) salts were synthesized by the reaction of secondary diamines with triethyl ortoformate in the presence of ammonium chloride. The structure of all compounds synthesized were determined by using spectroscopic techniques such as 1H-NMR, 13C-NMR, IR and elemental analyses. These salts were used as catalyst in Heck coupling reactions between styrene with aryl bromides and stilbene derivatives were obtained in high yields.