Genelleşmiş fonksiyon katsayılı sturm-lıouvılle operatörü için ters spektral problemleri
Inverse spectral problems for sturm-liouville operators with generalized function
- Tez No: 394567
- Danışmanlar: PROF. DR. MANAF MANAFLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tezin birinci bölümünde, diferansiyel operatörler, Sturm-Liouville operatörü ve ters spektral problemler ile ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, diferansiyel operatörlerin spektral teorisinde kullanılan temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Sturm-Liouville operatörü, dönüşüm operatörü ve düğüm noktaları için genel bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, ters spektral problemler ile ilgili açıklamalar ve teoremler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, informations about differential operators, Sturm-Liouville operators and inverse spectral problems are given. In the second chapter, some fundamental definitions and theorems that use of in spectral theory of differential operators are given. In the third chapter, general informations of Sturm-Liouville operators, tranformation operators and nodal points are examined. In the fourth chapter, statements and theorems related to the inverse spectral problems are given.