Türkiye orijinli yerel bezelye (Pisum sativum L.) genotiplerinin agro-morfolojik ve moleküler karakterizasyonu
Agro-morphological and molecular characterization of Turkey originated local pea (Pisum sativum L.) genotypes
- Tez No: 394590
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanmış 96 adet yerel bezelye genotipi hem agro-morfolojik olarak hem de moleküler olarak karakterize edilmiştir. Agro-morfolojik olarak bezelye genotipleri incelendiğinde; bezelye genotiplerinin bitki boyu, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bakla uzunluğu, baklada tane sayısı, biyolojik verim, bitkide tohum sayısı, ilk bakla yüksekliği, çiçeklenme süresi, 100 tohum ağırlığı ve bakla kıvrım derecesi bakımından geniş bir varyasyon gösterdiği saptanmıştır. Bezelye genotipleri 19 SSR primer çifti ile moleküler olarak karakterize edilmiş ve çalışmada kullanılan 19 SSR primer çiftinden 17'sinin polimorfik olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonunda polimorfizm bilgi içeriğinin (PBİ) 0.45 ile 0.91 arasında değiştiği ve ortalama 0.62 olduğu, allel sayısının 6 ile 29 arasında değiştiği ve ortalama 12.42 olduğu saptanmıştır. SSR verileri kullanılarak UPGMA metoduna göre yapılan dendrogramda bezelye genotiplerinin A ve B olmak üzere iki ana gruba ayrıldığı, bezelye genotiplerinin toplanma yerine göre herhangi bir grup oluşturmadığı saptanmıştır. Bu çalışma sonucunda, ülkemizdeki yerel bezelye genotiplerinin genetik varyasyonunun oldukça yüksek olduğu ve bezelye ıslahında farklı amaçlar için kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 96 genotypes of Pisum sativum L. selected from the various geographic regions of Turkey were characterized both agro-morphologically and molecularly. According to agro-morphological examination of the pea genotypes, it was found that pea genotypes have a great variation in the plant height, number of branches per plant, number of pods per plant, pod length, seeds per pod, biological yield, number of seeds per plant, first pod height, flowering time, 100 seeds weight and bean fold degree. Pea genotypes were molecularly characterized by using 19 SSR primer pairs and 17 of 19 SSR primer pairs were found to be polymorphic. At the end of the study, polymorphism information content (PIC) of primers ranged from 0.45 to 0.91 with an average of 0.62. and the allele numbers of markers ranged from 6 to 29 with an average of 12.421. In the dendrogram which is prepared according to UPGMA method by using SSR markers, it was obtained the genotypes clustered in two main groups, group A and group B. The grouping was not coordinated according to geographical provenance. At the end of the this study, the Turkish pea genotypes found to have a high genetic variation and could be used for specific objectives in plant breeding programs.