Farklı buğday çeşitlerinin kurak ve sıcak koşullarda ıslah kriteri olarak kullanılabilecek erken dönem fide özellikleri yönünden irdelenmesi
Evaluation of early seedling traits of different wheat cultivars for breeding criteria in drought and heat environments
- Tez No: 394589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALEDDİN BARUTÇULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada ekmeklik buğday genotiplerinin (Triticum aestivum L.) kurak ve sıcak koşullarda ıslah kriteri olarak kullanılabilecek erken dönem fide özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla, tarlada iki farklı ekim dönemi (serin (NE) ve sıcak (GE)) ve sulama uygulaması (yağışa bağlı (YB) ve sulama (SU)) altında yetiştirilen bitkilerin dane verimi ile dane kalite, çimlenme ve fide özellikleri arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Çalışmada, sıcak koşullarda (Sıcak-Su) elde edilen dane verimi ile serin-Su ve serin-YB koşullardaki çim kökü uzunluğu arasında sırasıyla, r=0.535* ve r=0.522* düzeyinde önemli ilişkiler saptanmıştır. Yine, Sıcak-Su koşullarında elde edilen dane verimi ile serin-YB koşullardaki fidelerin kök ağırlığı ve sıcak-YB koşullardaki dördüncü yaprağın alanı arasında sırasıyla, r=-0.512* ve -0.637** düzeyinde önemli ilişkiler bulunmuştur. Dane verimi ile fizyolojik ölçümler arasında en güçlü ilişkiler, serin-YB koşullardaki dane verimi ile serin-Su koşullardaki fidelerin dördüncü yaprağının klorofil miktarları arasında (r=0.657**) saptanmıştır. Sıcak-Su koşullarındaki dane verimi ile sıcak-su koşullardaki fidelerin dördüncü yaprağının oransal su içeriği ve sıcak-YB koşullardaki fidelerin dördüncü yaprağının Fv/Fm floresans parametre değerleri arasında sırası ile r=-0.638** ve r=0.641** düzeyinde çok önemli ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aimed at assessing the possibility of breeding criteria of bread wheat genotypes (Triticum aestivum L.) to the early seedling traits for drought and hot environments. The objective of this study was to evaluate the relationships between grain yield with grain quality, germination and seedling traits of wheat genotypes were sown at two sowing date normal sowing date (cool) and late sowing date (Hot) and two irrigation (rainfed (Rf) and irrigated (Ir)). The results indicated that, the relationship between grain yield (Hot-Ir) with seminal root length under cool-Ir and cool-Rf, r=0.535* ve r=0.522*, were positively correlated respectively. On the other hand, the relationship between grain yield (Hot-Ir) with seedling root weight (cool-Rf) and fourth leaf area (Hot-Rf) were negatively correlated, r=-0.512* ve -0.637**, respectively. Special attention was paid to the strong relationship between grain yield and physiological traits were acheived under cool-Rf grain yield with cool-Ir fourth leaf chlorophyll, r=0.657**. In the same way, under Hot-Ir grain yield was very strongly related with Hot-Ir and fourth leaf relative water content and fluorescence parameter (Fv/Fm), r=-0.638** and r=0.641**, respectively.