Development of a new automatic voltage regulator for diesel generator sets using two switch three state buck-boost convertor
İki anahtar üç durum buck-boost çevirici kullanılarak dizel jeneratör setleri için yeni bir otomatik gerilim regülatörünün geliştirilmesi
  1. Tez No: 394601
  2. Yazar: ALİREZA DELJAVAN ANVARİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞRAŞ CUMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dizel jeneratör setleri, yükleri besleyen ana şebeke gücü olmadığında kaliteli enerji sağlamak üzere yedek ya da ana sistemler olarak tüm dünyada kullanılmaktadır. Dizel jeneratörlerin ana şebeke de olduğu gibi mümkün olduğunca sabit ve temiz voltaj üretmesi gerekmektedir. Yükler her farklı yer için değişebileceğinden, makine çalışırken sürekli sabit voltajın sağlanması teknik bir zorluktur. Eğer sistem kararsız gerilim üretir ise, bu durum yüklere zarar verebilir. Son yıllarda, sabit bir voltaj sağlamak için otomatik gerilim regülatörü kullanımı pazarda yükselmiştir. Önceki araştırmalarda söylediği gibi sabit gerilim çıkışı sağlamak için farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler kendi avantaj ve dezavantajları ile birlikte tartışılmıştır. Kabul edilebilir bir dinamik ve geçici hal tepkisini elde etmek için bu çalışmalarda birçok matematiksel hesaplama içeren karmaşık kontrol metotları kullanılmış olup bu durum maliyetlerin önemli ölçüde artmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, iki anahtar üç durum alçaltıcı-yükseltici dönüştürücü kullanarak yeni bir otomatik voltaj regülatörü ele alınmıştır. Metodun avantajı uluslar arası standartlarda sabit gerilim sağlaması ve ek olarak kabul edilebilir dinamik ve geçici hal tepkisi göstermesidir.
Özet (Çeviri)
Diesel generator sets are used worldwide as backup systems or prime systems to provide quality energy when there is no mains power handling loads. As diesel powered generators imitate main power while working the system, should produce constant, clean voltage as much as possible. For every site, loads may vary so it is a technical challenge to provide constant voltage every time the machine works. If the system produces unstable voltage, thus may harm electrical devices. Recent years, the use of an automatic voltage regulator for a constant voltage is promoted to the market. There are different methods to provide constant voltage output as told in previous researches. These methods are discussed along with their advantages and disadvantages. These researches used complex control methods in many mathematical calculations to achieve an acceptable dynamic and transient response that causes the design cost to rise significantly. In this study, a new automatic voltage regulator using two switch tri-state buck-boost convertor is considered. The advantage of this method is that it keeps a constant voltage with international standards; in addition, it shows reasonable dynamic and transient response.