Dengeli aritmetik optimizasyon algoritması ile otomatik gerilim regülatör sisteminin etkin kontrolü
A balanced arithmetic optimiation algorithm for efficient control of automatic voltage regulator
- Tez No: 841345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, otomatik gerilim regülatörlerinin (AVR) elektrik güç sistemlerindeki kritik rolünü dikkate alınıp yeni bir kontrol mekanizması önerilmektedir. AVR'lerin temel görevi, güç sistemlerinin çıkış gerilimini sabit ve istikrarlı bir seviyede tutarak bağlı cihazların performansını ve ömrünü korumaktır. AVR'ler, güç dalgalanmalarını ve gerilim sapmalarını düzelten önemli cihazlardır. Ancak, AVR'lerin etkili çalışabilmesi için doğru kontrol mekanizmalarına ihtiyaç vardır. Bu nedenle, doğru kontrol yöntemi ve algoritmaları geliştirmek, AVR sistemlerinin verimli çalışmasını sağlamak ve enerji kesintilerinin etkilerini azaltmak için kritik bir öneme sahiptir. Bu tez çalışması ile, yeni bir yapay zekâ optimizasyon tekniği kullanarak AVR sistemlerinin daha verimli kontrolünü önerilmektedir. Bu bağlamda aritmetik optimizasyon algoritması elit karşıt tabanlı öğrenme ve örüntü arama teknikleri ile dengeli hale getirilip RPIDD2 kontrolörü tasarlanmıştır. Bu önerilen kontrol yöntemi, karşılaştırmalı analizlerde üstün performans göstermiştir. Böylece AVR sistemi için güçlü bir kontrol mekanizması yeni bir yaklaşım olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study takes into consideration the critical role of automatic voltage regulators (AVR) in electrical power systems and proposes a new control mechanism. The primary function of AVR devices is to maintain a stable and consistent output voltage in power systems, thereby preserving the performance and lifespan of connected devices. AVR devices play a vital role in mitigating power fluctuations and voltage deviations. However, to ensure the effective operation of AVR devices, the need for the right control mechanisms is paramount. Therefore, the development of the correct control methods and algorithms is crucial for the efficient operation of AVR systems and reducing the impact of power interruptions. This thesis suggests an improved control approach for AVR systems using a novel artificial intelligence optimization technique. In this context, an arithmetic optimization algorithm is balanced using elite opposition-based learning and pattern search techniques to design an RPIDD2 controller. The proposed control method has demonstrated superior performance in comparative analyses, presenting a new approach for a robust control mechanism in AVR systems.