Investigation of human capital index measurement in the middle east countries
Ortadoğu ülkelerinde beşeri sermaye endeksi ölçümü incelenmesi
- Tez No: 394604
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ÖZGÜR TOLGA PUSATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
E-devlet, günümüzde, tüm dünyada bilgi ve iletişim teknolojilerinde (BİT) en çok gelişen ve en önemli uygulamalar arasına katılmıştır. Bu, vatandaşlar, devletler ve toplum üzerindeki olumlu etkileri sayesinde olmaktadır çünkü devletin kamu hizmetlerini BİT kullanarak sunmaktadır. Bir ülkenin e-hazırbulunuşluk değerlendirilmesi ve e-devlet başarım ölçümlemeleri, gerekli altyapı ile çevirimiçi hizmetlerin ulaşılabilirliğine ve toplumunun e-devlet uygulamalarını kullanmasındaki hazırbulunuşluğuna dayanmaktadır. Bu çalışma, beşeri sermaye endeksinin (BSE), Orta Doğu ülkelerinin e-devlet başarım ölçümlemelerine nasıl uyduğuna odaklanmıştır. Konuya ilişkin altyapı bilgileri, literatür taraması ve Orta Doğu ülkelerinin BSE verilerinin incelenmesine parallel olarak, söz konusu ülkeler için BSE araştırması ve gene bu ülkelerin BSE'ni etkileyecek olası durumlar araştırılmıştır. Bunlara ek olarak, BSE'nin e-devlet başarım üzerindeki etkisi çalışılmıştır. Bulgular, BSE'nin e-devlet başarımı üzerindeki etkisini göstermektedir; aynı şekilde, coğrafi konum ve nüfus e-devleti kabullenmeyi etkilemektedir. Ek olarak, BİT ve bilgisayar kullanım seviyesi Orta Doğu ülkelerinde göreceli olarak zayıf bulunmuştur. Bu araştırmayı sınırlayan unsurlardan, bilgi kaynakları, ekonomi ve yasal konuların hariç tutulması ve snırlı sayıda ölçümleme yönteminin incelenmesi sayılabilir. İncelenen ölçümlemelerde BSE'nin yükselmesiye ülkenin e-devlet başarımı yükselmektedir; ancak, çalışma, BSE'nin e-devlet başarımında diğer ölçütlerin ağırlığında alınması tartışmaya açmıştır.
Özet (Çeviri)
The field of e-government has become one of the most developed and most important applications of Information and Communication Technology (ICT) around the world in recent years due to its positive impact on citizens, government and society because it refers to delivering government public services using ICT. The e-readiness assessment and e-government performance measurements for a country rely on the availability of necessary infrastructure, online services and readiness of a community to use e-government applications. This study focuses how the Human Capital Index (HCI) fits into e-government performance measurements in Middle Eastern countries. In parallel to the background, literature review and analysis data of Middle East countries in HCI, investigation in HCI for Middle East countries and potential issues that effect on HCI in those countries are done. Also, the impact of HCI proportion on the e-government performance is addressed. The findings reveal impact of HCI on evaluating the e-government performance; geographical area and population also affect the adoption of e-government. Additionally, the level of ICT and computer literacy is relatively poor in Middle Eastern countries. This research has limitations which include the sources of information, exclusive economic and legal issues and a limited number of measurement methods. Finally, the research opens HCI's weight into discussion in the evaluation of e-government performance although it is clear that whenever HCI increases in a country, it leads to an increase in e-government performance with the investigated measurement methods