Batı Anadolu'da bulunan yabani arpa (Hordeum spontaneum l.) ve külleme (Erysiphe graminis f. sp. hordei) populasyonlarında zamana ve mekana bağlı değişimler üzerin bir araştırma
- Tez No: 68935
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
-88. ÖZET Bu araştırma Ege bölgesinin üç farklı yerinde bulunan, yabani arpalar üzerinde yaşayan külleme ( Erysiphe graminis f. sp. hordei) populasyonlarının hastalık şiddeti, saldırganlık (Virülens) gen frekansı, virülens gen kompleksitesi ve patotip frekanslarındaki zamana ve mekana bağlı değişimleri saptamak ve ayrıca populasyonların bulunduğu bölgelerdeki makro patojen populasyonlarını aynı karakterler bakımından inceleyerek aralarında benzerlik olup olmadığım belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada bitki ve patojen olmak üzere iki tip materyal kullanılmıştır. Bitki materyali olarak Bornova, Meryemana, Emiralem lokasyonlarında bulunan yabani arpa populasyonlarından vegetasyon başlangıcında işaretlenen 200'er adet bitki ve saldırganlık testini yapmak amacıyla kullanılan 26 ayırıcı test varyetesi kullanılmıştır. Patojen materyali olarak ise arpanın vegetasyon süresince üç farklı dönemde kapan bitki ve WİST yöntemi ile toplanan külleme spor örnekleri kullanılmıştır. Deneme süresince r yabani arpa populasyonlarında işaretlenen bitkiler üzerinde hastalık şiddeti değerleri belirlenmiştir. Kapan bitki ve WİST yöntemi ile toplanan külleme örneklerinde saldırganlık gen frekansı, saldırganlık gen kompleksitesi, patotip frekansları saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar X2 ile test edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar: Yabani arpa bitkilerindeki külleme hastalık şiddetinin populasyonun bulunduğu bölgelere ve yıllara göre değiştiği belirlenmiştir. Araştırmanın ilk yılında elde edilen hastalık şiddeti değerlerinin ikinci yılda elde edilen değerlerden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Araştırma bulgularına göre hastalık şiddeti çevresel koşullardan etkilenmektedir.Külleme örneklerinde saldırganlık genlerinin sayılarının ve saldırganlık gen frekanslarının spor toplama zamanına, spor toplama yöntemine ve lokasyona bağlı olarak değiştiği saptanmıştır. Elde edilen bütün külleme örneklerinde saldırganlık gen frekansı değerlerinin %0 ile 100 arasında değiştiği saptanmıştır. Tüm populasyonlarda, saldırganlık gen frekansı değerleri yüksek olan genlerin daha stabil oldukları belirlenmiştir. Kapan, bitki yöntemi ve WİST yöntemi ile elde edilen külleme örneklerinde Va8 geninin frekansının % 100 olduğu saptanmıştır. Va8 saldırganlık geninin test edilen tüm izolatlarda bulunması bu genin bütün populasyonlarda fikse olduğunu ortaya koymuştur. Kapan bitki yöntemine göre Bornova lokasyonundan üç ayn dönemde toplanan külleme örnekleride V(AB), Ve, Vg, Va6, Vra, Va7, Vo5 genlerindeki değişim %1 ; W(Wo),Val3, Vo saldırganlık genlerindeki değişim %5 önemlilik düzeyinde farklı bulunmuştur. Meryemana populasyonundan kapan bitki yöntemine göre elde edilen külleme örneklerinde Va23, Val2, Ve, Va3, Vg, Va6, W(Wo), Va7, Va9, Val genlerindeki spor toplama zamanına bağlı değişim %1; V(AB), V(TU),Val3 genlerindeki değişim ise %5 önemlilik düzeyinde farklı bulunmuştur. WİST yöntemi ile Bornova lokasyonundan toplanan külleme örneklerinde Val2, V(AB), Va6, Va7, V(TU) genlerindeki değişim %1; V(La), Ve, V(Wo), Val3 genlerindeki değişim ise %5 önemlilik düzeyinde farklı bulunmuştur. Meryemana lokasyonundan üç ayn dönemde elde edilen külleme populasyonlannda, V(Ru2), V(La), Va23,Val2, V(AB), Ve, Va3, Vg, Va6, Vra, V(Wo), Va7, V(Tu), Vo5, Va9, Val3 genlerindeki değişim%l; önemük düzeyinde, Va23 genindeki değişim ise %5 olasılık seviyesinde farklı bulunmuştur. Emiralem lokasyonunda ise V(Wo), V(Tu) genlerindeki değişimin %1; V(AB)% V(Tu) genlerindeki değişimin de %5 olasılık düzeyinde önemli olduğu saptanmıştır..90. Spor toplama yöntemine göre elde edilen örnekler arasında da saldırganlık gen frekanslarının farklı olduğu belirlenmiştir. Bornova lokasyonunda birinci spor toplama zamanında Val2, Vo5y Va9 genlerinin frekanslarındaki değişim %5 olasılık düzeyinde farklı bulunmuştur, ikinci spor toplama döneminde her iki yönteme göre elde edilen spor populasyonları arasında saldırganlık gen frekansları bakımından fark olmadığı tespit edilmiştir. Üçüncü spor toplama toplama zamanında ise Val2, Vg,Vra, V(Wo), V(Tu) genlerindeki değişimin %1; V(Tu), Va9, Val3 genlerindeki değişimin ise %1 olasılık düzeyinde farklı olduğu saptanmıştır. Meryemana lokasyonundan kapan bitki ve WİST yöntemine göre birinci spor toplama döneminde elde edilen külleme örneklerinde Val2, V(Wo) saldırganlık genlerindeki değişimin %5 olasılık düzeyinde farklı olduğu bulunmuştur. İkinci spor toplama zamanında elde edilen külleme örneklerinde Ve, Vra, V(Tu), Val3, Val genlerindeki değişim %1; Va3, V(Wo) saldırganlık genlerindeki değişim ise %5 olasılık düzeyinde farklı bulunmuştur. Üçüncü spor toplama döneminde ise Va3 geninde %1, Val2 saldırganlık genindeki değişimler %5 olasılık düzeyinde farklı bulunmuştur. Külleme örneklerinde ortalama saldırganlık gen kompleksitesi ve saldırganlık gen frekansı değerlerinin spor toplama zamanı, spor toplama yöntemi ve lokasyona göre değiştiği saptanmıştır. Vegatasyon dönemi ilerledikçe genelde virülens gen kompleksitesinin arttığı belirlenmiştir. Her iki yönteme göre elde edilen külleme örneklerinde patotip sayılarının oldukça fazla ancak, yaygın patotip frekanslarının daha önce yapılan çalışmalarda elde edilen patotip frekansı değerlerinden daha düşük olduğu saptanmıştır. Yaygın patotiplerin her spor toplama zamanında frekanslarının değiştiği belirlenmiştir. En yüksek patotip frekansı değeri (%15.27) Meryemana lokasyonundan ikinci spor toplama zamanında kapan bitki yöntemine göre elde edilen populasyonda (5209376 nolu patotipte) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-9L SUMMARY In this study it was aimed to determine the severity of disease, powdery mildew found on the wild barley, virulence gene frequency, gene complexcity, variation on the pathotype frequency as a function of time and location. Macro pathogen population determined by examining the same chracteristics. Plant and pathogens are used in this reserch as materials. Also 200 wild barleys were used from the first vegatation of the crop located in Bornova, Meryemana, Emiralem locations and 26 different test materials were used for the virulence tests. As a pathogen material, trap plant at three different vegetations and powdery mildew spors were collected with WIST (Wind Inpact Spor Trap) tecnique. During trail, disease severity was examined on the signed wild barley. Virulence frequency, gene complexcity and pathotype frequency were found on the mildew samples collected with trap plant and WIST tecnique. All results were tested with X2 Results obtained from the research; It is concluded that the severity of powdery mildew on the wild barley are changeable according to years and regions. The values of disease severity obtained from the first year study are higher than that of the second year. According to results, the disease severity was effected from enverimental conditions. The number of virulence gene and virulence gene on the powdery mildew were changed with spor collecting time, spor collecting technique and location. The values of virulence gene frequency on mildew were varieted from 0% to 100% on all populations. The gene which has high virulence frequency was more stable. Among the powdery mildew obtained by trap plant and WIST tecnique, the frequency of Va8 gene is 100%. Finding Va8 gene in all izolats mean that it was fixed among all populations.31. According to the trap plant, from the mildew sample collected from Bornova location at three different periods, the change at V(AB), Vc, Vg, Va6, Vra, Va7, Vo5 was significant at 1% level. On the other hand, the same change at W(Wo), Val3, Vo was at significant 5 % level. Using WIST tecnique in Bornova location, while change was significant at 1% level with Val2, V(AB), Va6, Va7, V(TU), it is at 5% significant level with V(La), Vc, V(Wo), Val3 and this value is at important level. At all mildew populations collected from Meryemana location at three different periods the value of V(Ru2), V(La), Va23,Val2, V(AB), Vc, Va3, Vg, Va6, Vra, V(Wo), Va7, V(Tu), Vo5, Va9, Val3 gene were significant at 1% level; but, the same change with V(AB), V(TU) was significant at 5% level. According to spor collecting tecnique, virulence gene frequencies were different among all samples obtained. It was found that the change of frequencey of Val2, Vo5, Va9 was significant at 5% level. There were no differences between the second spor collecting period and and the other two tecniques interms of gene frequencies. In the third spor collecting time, the change Vg, Vra, V(Wo), V(TU), was significant at 1% level. The change on V(TU), Va9, Val3 was significant at 5% level. According to the trap and WIST tecniques in Meryemana location, the change on Val2, V(Wo) during the first spor collecting period was significant at 5% level. During the second spor collecting time, the same change with Vc, Vra, V(TU), Val3, Val, was significant at 1% level. But, the change was significant at 5% level with Va3, V(Wo). The change was significant at 1% level with Val2. Virulence gene complexcity and gene frequency on powdery mildew changed due to spor collecting time, spor collecting tecnique and location. According to the both techniques, the number of pathotype was extremly high in on die sample, but it was found that widespread pathotypes frequency was less3X than that of the previous one. It was determined that the frequency of widespread pathotypes changed at every spor collecting time. The values of the highest pathotype frequences (15.27%) were shown in Meryemana location during the second spor collecting time with the trap plant tecnique.