Lise 1.sınıf öğrencilerinin özsaygı düzeyleri ile vandalist davranışları sergileme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Şanlıurfa ili örneği
Investigation of the relationship between self-esteem levels and vandalism behaviors exhibition levels of 1st grade high school students: Sample of Şanlıurfa province
- Tez No: 394683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMİN ALİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim lise-1 sınıf düzeyinde eğitim gören öğrencilerin tahripçilik düzeylerini ve özsaygı düzeylerinin önemli yordayıcılarını belirlemektir. Korelasyonel türden bir çalışma olan bu araştırma, Vandalizm (Tahripçilik) Ölçeği, Coopersmith Özsaygı Ölçeği ve geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ile elde edilmiştir. Öğrencilerin tahripçilik ve özsaygı düzeyleri; tek yönlü varyans analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemi, Şanlıurfa ili ve ilçe merkezlerinin devlet okullarının genel liselerinde okuyan 1225 lise-1 sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bunların % 47.9 (587)'su kız, %52.1 (638)'i ise erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Tahripçilik ile özsaygı arasındaki ikili korelasyonu incelendiğinde, aralarındaki ilişki negatif ve anlamlı derecede farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır (r: -.172 p= .000).
Özet (Çeviri)
This study aims to determine vandalism levels and significant indicators of self-esteem levels of students who take education at 1st high school grade of secondary education. As a correlational study, this research was conducted with Vandalism Scale, Coopersmith Self-Esteem Scale and developed Personal Information Form. One-way variance analysis and multiple regression analysis were used to determine vandalism and self-esteem levels of the students. The research sample consisted of 1225 1st grade students who were taking education in general public high schools in Şanlıurfa province and districts. Of the whole research sample, 47.9% (587) were female while 52.1 (638)% were male students. Analysis on bilateral correlation between vandalism and self-esteem shows that there is a negative relationship and it is significant differentiated (r: -.172 p= .000).