Katarakt cerrahisi öncesi ve sonrasında yapılan ultrasonikbiyomikroskobi sonuçlarının incelenmesi
The evaluation of ultrasonicbiomicroscopiy results before and following cataract surgery
  1. Tez No: 394682
  2. Yazar: ALİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: UZMAN PERVİN ÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulanan katarakt olgularında Ultrasonikbiyomikroskobi (UBM) ile ön segmentteki anatomik değişiklikleri kantitatif olarak analiz etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 50 hastanın 50 gözü çalışmaya alındı. Bu hastaların tümüne fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulandı. Hastaların 21 tanesi (%42) kadın ve 29 tanesi (%58) erkek olup, yaşları 46 ile 82 arası değişmekteydi (ortalama 63,48 ±10,81). 29 hastanın sağ gözü (%58) ve 21 hastanın da sol gözü (%42) opere edildi. Preoperatif ve postoperatif ön segment değerlendirmeleri için OPTIKON 2000 THE HIGH DEFINITION B-SCAN UNIT ( Hi-scan 3a13db81 Opticon ) Ultrasonikbiyomikroskobi cihazını kullandık. İncelediğimiz parametreler ise; göz içi basıncı, kornea pakimetri değerleri, kornea astigmatizmasının derecesi, ön kamara derinliği, ön kamara hacmi ve ön kamara açısın ait parametreler incelendi. Bu değerleri her bir yöntemde kendi içinde preoperatif ve postoperatif olarak değerlendirdik ve ortalama sonuçları birbiriyle istatistiksel olarak karşılaştırdık. Bulgular: Hastaların preoperatif ortalama pakimetri değerinin 534 μm olduğu ve postoperatif 1. ayda bu değerin ortalama 546 μm olduğu bulundu. Pakimetri değerinde ortalama %2 artış olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to analyze quantitatively, the anatomic alterations in the anterior segment by means of Ultrasound Biomicroscopy (UBM), in cataract patients who underwent phaco surgery. Materials and Methods: 50 eyes of 50 patients were included in the study. The conventional phaco method was utilized in all of these patients. 21 patients were females (42%), and 29 were males (58%). The ages of the patients differed from 46 to 82 (mean age being 63.48+-10.81). 29 patients (58%) were operated from the right eye, and 21 (42%) from the left eye. We used the ''OPTIKON 2000 HIGH-DEFINITION B-SCAN UNIT (Hi-scan 3a13db81)'' UBM device for pre and postoperative anterior segment evaluations. The parameters studied were the alterations in intraocular pressure, corneal pachymetry values, the degree of corneal astigmatism, anterior camera depth, anterior camera volume, and anterior camera angle values. We evaluated each finding separately and pre and postoperatively, and we compared the mean results statistically. Findings: The mean preoperative pachymetry value of the patients was 534 μm; and this parameter was found to be 546 μm at the end of the postoperative first month.