İlkokullarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin duygusal zekâ düzeyleri ve örgütsel kimlik algılarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of emotional intelligence levels and organizational identity perceptions of administrators and teachers serving at primary schools in terms of several variables
- Tez No: 394698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma, ilkokullarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin duygusal zekâ düzeyleri ve örgütsel kimlik algılarının bazı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Betimsel ve ilişkisel tarama modelinde olan bu araştırmanın evrenini, Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde bulunan ilkokullarda 2013-2014 eğitim-öğretim yılında görev yapmakta olan yöneticiler ve öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, basit seçkisiz örneklem yöntemiyle belirlenmiş olan 681 öğretmen, 65 müdür yardımcısı ve 34 müdür oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama amacıyla Wong ve Law (2002) tarafından geliştirilmiş“Duygusal Zekâ Ölçeği”ve Jones ve Volpe (2010) tarafından geliştirilmiş“Örgütsel Kimlik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde,“ortalama”,“standart sapma”,“t-testi”,“tek yönlü varyans analizi”,“Post Hoc çoklu karşılaştırmalar testi”,“korelasyon analizi”,“basit doğrusal regresyon analizi”ve“çoklu doğrusal regresyon analizi”kullanılmıştır. Okul yöneticileri ve öğretmenlerinin duygusal zekâ düzeylerinin ve örgütsel kimlik algılarının“yüksek”düzeyde olduğu belirlenmiştir. Elde edilen verilerle, araştırmaya katılan yöneticiler ve öğretmenlerin değerlendirmelerinin, cinsiyet, medeni durum, görev, yaş, mesleki kıdem ve görev süresi değişkenlerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir. Yapılan bu fark testleri sonucunda bazı kişisel değişkenlere ait alt gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilirken, bir kısmında ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Yapılan analizler sonucunda ilkokullarda görev yapan yöneticiler ve öğretmenlerin duygusal zekâ düzeyleri ve örgütsel kimlik algıları arasında pozitif bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. İlişkinin pozitif olmasına karşın düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca duygusal zekâ düzeyinin örgütsel kimlik algısını anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to examine emotional intelligence levels and organizational identity perceptions of administrators and teachers serving at primary schools in terms of several variables. The population of this study having a descriptive and relational survey design consists of administrators and teachers serving at the primary schools in Şahinbey county of Gaziantep city in the academic year 2013-2014. Study sample consists of 681 teachers, 65 vice principals and 34 principals, who were selected through simple random sampling method.“WLEIS”developed by Wong and Law (2002) and“Organizational Identity Scale”developed by Jones and Volpe (2010) were use in the study for the purpose of data collection.“mean”,“standard deviation”,“t-test”,“One-Way ANOVA”,“Post Hoc multiple comparisons test”,“correlation analysis”,“simple linear regression analysis”and“multiple linear regression analysis”were used for analysis of the data. Emotional intelligence levels and organizational identity perceptions of school administrators and teachers were identified to be“high”. With the data obtained, it was tested whether evaluations of the administrators and teachers participating in the study differed depending on the variables of gender, marital status, duty, age, professional seniority and duration of service. As a result of these difference tests conducted, statistically significant difference was found among the subgroups belonging to several personal variables, whereas no statistically significant difference was found for some of them. As a consequence, a positive correlation was found between emotional intelligence levels and organizational identity perceptions of the administrators and teachers serving at primary schools. The correlation was determined to be low though it was positive. Moreover, emotional intelligence level was found to affect the organizational identity perception significantly.