Sınıf öğretmenlerinin empatik eğilimleri ile demokratik değerlere sahip olma düzeylerinin incelenmesi: Malatya örneği
An investigation of emphatic predisposition and democrative values of primary school teachers: Malatya sample
- Tez No: 394699
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN PALAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı; 2014-2015 eğitim öğretim yılında Malatya ili ve ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet ve özel okullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin empatik eğilimleri ile demokratik değerlere sahip olma düzeylerinin bazı demografik değişkenler ve empatik eğilim ve demokratik değerler ile olan ilişkisini incelemektir. Bu araştırma betimsel yöntem kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2014-2015 eğitim öğretim yılında Malatya ili ve ilçelerinde bulunan MEB'e bağlı devlet ve özel okullarda görev yapan 300 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Dökmen (1988) tarafından geliştirilen“Empatik Eğilim Ölçeği”ve Selvi (2007) tarafından geliştirilen“Sınıf Öğretmenleri Demokratik Değerler Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 20.0for Windows programında Frekans, Yüzde ve Ortalama ile Bağımsız t Test, Tek Faktörlü Varyans (Anova) ve Korelasyon kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerinin empatik eğilimlerinin cinsiyet değişkeninde anlamlı bir farklılığın olduğu (p0,05) tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin demokratik değerlere sahip olma düzeylerinin kıdem ve engelli öğrenci olup olmaması değişkenlerine göre anlamlı bir farklılığın olduğu (p0,05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research; 2014-2015 academic year is investigate the relationship between emphatic orientation and democratic values of teachers who work in public schools and private school in Ministry of Education in Malatya. This study was conducted using descriptive method. The sample of the study during the academic year 2014-2015 the Ministry of National Education and the district goverment in located in Malatya and teaching in private school constitute almost 300 primary school teacher. Data collection tool in the research, which is developed by the researchers“Personel Information Form”,Dökmen (1988)“Empathic Tendency Scale”and Selvi (2007) developed by“Primary School Teachers, Democratic Until the Scale”to is used. The statistical analysis of the data obtained in the research study program SPSS for Windows 20.0 Frequency, Independent t Test with Percentage and Average, one factor Gender research is a result of research to participating primary school theacher emphatic tendencies variables (p0,05) was determined. Also it has been indendified that was a meaningful diffence for seniority. If there was disables students or not in democratic values of teachers (p0,05) was determined.