The prospects for a Brazil-led regionalization in Latin America: An analysis from the perspective of integration theories
Bölgeselleşme teorileri analizinde Latin Amerika'da Brezilya önderliğinde bölgeselleşme beklentileri
- Tez No: 394708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı bölgesel entegrasyon projelerini inceleyerek Brezilya'nın bölgedeki liderlik isteğini açıklamaktır. Bununla birlikte Brezilya'nın küresel güç olmak için bölge ülkeleriyle ilişkileri ve onlara karşı stratejisi çalışma boyunca incelenmiştir. İlk kısımda Brezilya' nın bölgesel güç olmak için yaptığı demokratikleşme ve ekonomik serbestleşme gibi girişimleri tartışılmıştır. Bu konsepte, bu tez Miriam Pyrs'in 'hegemonya sınıflandırmasını' kullanarak Brezilya' nın özellikle son 20 yıldaki dış politikasını tartışmıştır. Miriam Pyrs'in hegemonya sınıflandırmasına göre, Brezilya'nın bölgedeki durumu bölgesel hegemonya olarak belirtilmiştir. Bu açıdan, çalışma Brezilya'nın bölge içindeki ilişkileri ve bölgesel hegemonyası için imkanları üzerine geniş bir araştırma sunar. Brezilya bu imkanlarını kullanarak ve komşu ülkeleriyle ilişkisini güçlendirerek bölgesel entegrasyon süreci kapsamında bazı önemli projeler sunmuştur. Bu projeler içeresinde son yıllarda en göze çarpanı Güney Amerika Ortak Pazarı ve Güney Amerika Uluslar Topluluğu projeleridir. Bu projeler Brezilya' nın hegemonyasını bölgede sağlamlaştırmasına yardım etmiş ve bölge dışına açılmasını kolaylaştırmıştır. Bu ve diğer projeleri vererek, bu çalışma Brezilya'nın Güney Amerika da 'bölgesel güç' olma rolünün altını çizmektedir. Bu çalışmada Brezilya önderliğinde neo-functionalist teoriye dayandırılan bölgesel entegrasyon sürecinin Güney Amerika birlikteliğini kolaylaştırdığı sonucuna varıyorum. Bu süreç, politik ve ekonomik çıkarları birleştirmek amacıyla bölge ülkelerini bir araya getiriyor. Bu tez Brezilya' nın risk almaktan kaçınarak ve zorlayıcı metotlar kullanmaksızın oluşturduğu stratejisinin tüm Latin Amerika ülkeleri ve uluslararası sistemde kendisinin küresel güç olma isteği için iyi bir alternatif yarattığı düşüncesini umut ediyor.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine Brazil's hegemonic aspirations in the region through explaining its regional integration projects. However, Brazil's strategy towards regions' states and relations with them in order to become global power has been examined during this thesis. In the first part, it has been argued Brazil's attempts to become global power such as democratization process and economic liberalization. In this concept, this thesis discusses especially Brazil's foreign policy in the last two decades, covering the beginning of the 1990s until 2010, using Miriam Pyrs's categorization of hegemons. In this categorization, it has been chosen“regional hegemon”role for Brazil's status in the region. Furthermore, the study gives an extended research about Brazil's capabilities and relations within the region. Using these capabilities and setting up valuable relations with neighboring states, Brazil has proposed some important projects in the context of regional integration process. The most shining projects in terms of regional integration process are MERCOSUR (The Southern Common Market) and later UNASUR (Union of South American Nations) in recent years. These projects helped to consolidate Brazil's hegemonic aspirations in the region and also facilitate to open beyond the region. Giving these projects examples and others, this study highlights“the regional hegemony”assumed by Brazil in South America. Using neo-functionalism approach, I conclude that regional integration process facilitate the togetherness of South Nations, lead by Brazil. This process makes them closer which aims to combine their economic and political interests. This thesis hopes to recommend that Brazil's strategy of avoiding risks and coercive methods has created a good alternative for all South America and facilitated Brazil's global power status in the international world.