Gelişmekte olan ülkelerde liberal ekonomiye etkin geçiş sorunu -Güney Kore, Brezilya ve Türkiye deneyimleri-
- Tez No: 16937
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL TÜRKKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 487
Özet
1 ÖZET Ekonomilerin dışa açılması ve liberalleşmesine paralel olarak, kaynak etkinliğinin artacağı yönünde, son yıllarda oluşan genel bir kanıdan söz edilebilir. Gelişmekte olan ülkelerin dışa açılması, uygulanan kalkınma stratejisinin ve dolayısiyle ekonomik yapının değiştirilmesini gerektirir. Bu çalışmanın amacı, içe dönük ekonomiden dışa açık liberal bir ekonomiye etkin geçiş sorununu tartışmaktır. Çalışmanın birinci bölümü kuramsal niteliktedir ve altı başlıktan oluşmaktadır. Birinci başlıkta kalkınma stratejilerine liberalleşme derecesi açısından yaklaşılmıştır. Bu stratejiler liberalleşme düzeyleri bakımından sırasıyla, ithal ikamesi ile sanayileşme stratejisi (içe dönük sanayileşme stratejisi), ihracatın teşviki ve ihracata yönelik sanayileşme stratejileri ile açık ekonomi (open economy) modeli (dışa açık sanayileşme stratejileri) olarak sıralanıp derecelendirilebilir. Bu bakış açısıyla içe dönük ekonomiden liberal ekonomiye geçiş konusu ve geçiş nedenleri de bu başlıkta tartışılmıştır. îkinci başlıkta anılan stratejiler, uygulanan iktisat politikaları ve oluşan ekonomik yapılar bakımından incelenmiştir.11 Ekonomi kuramında yeterince tartışılmayan stratejiler arasında geçişlerin, özellikle içe dönük ekonomiden dışa açık liberal ekonomiye“geçiş”in nasıl olması gerektiği konuları üçüncü başlıkta yer almıştır. Ekonomileri liberalleştirmek için kalkınma stratejileri arasında“ARDIŞIK (sequence)”bir“geçiş”olup olmadığı tartışılmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde ekonomilerin liberalleştirilmesi tartışmaları ile birlikte“etkin geçiş”sorunu da gündeme gelmiştir. Uygulamada geçiş sorununa üç yöntemle yaklaşılmaktadır:“ÎNCE AYAR (fine tuning)”,“EŞZAMANLI (synchronous)”ya da“ARDIŞIK”politikalarla. Ancak gelişmekte olan ülke ekonomilerinin liberalleşmesinde“ETKİN GEÇÎS”,“ardışık politika demetleri”ile gerçekleştirilebilir. Buna göre, önce ödemeler bilançosunun cari işlemler hesabına konu faaliyetler, sonra sermaye hesabına konu faaliyetler liberal leştir ilmelidir. Tüm bu tartışmalar dördüncü başlığın konusudur. Liberalleşmeye geçiş sürecinin doğurduğu bazı sorunlar da beşinci başlıkta yer almıştır. İkinci bölüm üç başlıktan oluşan“ülke çalışması (case study)”niteliğindedir ve birinci bölümde yapılan tartışmaların, G. Kore, Brezilya ve Türkiye'nin tarihsel süreçteki liberalleşme deneylerine uyarlanmasıdır. Buna göre G. Kore, ekonomisinin“kararlı gelişimi”ne göreIll politika demetlerini“ardışık”olarak uygulamış ve ekonomisini liberal- leştirmiştir. Brezilya, ekonomisinin tıkanması sonucu“ekonomik ve politik bir zorunluluk”nedeniyle dışa açılmıştır. Ancak Brezilya'nın“iyi ayarlama”yöntemiyle liberalleşme çabaları -bu yöntemin etkinsizligi nedeniyle- tam olarak başarılamamış- tır. Türkiye de -uzun bir ithal ikamesi stratejisi uyguladıktan sonra-“ekonomik ve politik zorunluluk”nedeniyle dışa açılmıştır. Liberalleşme amacında önemli yol alan Türkiye, uyguladığı politikalarında“ardışıklığa”uymuştur. Ancak politika değişikliklerinin çok kısa aralıklarla gerçekleştirilmesi ve kamunun sık müdahaleleri, ülkenin bugünkü temel ekonomik sorunlarının nedeni olabilir. Varılan bulgular ve ortaya çıkan yeni sorular çalışmanın sonuç kısmında yer almaktadır. A
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In recent years, it was held the belief that there is a consensus an the view that liberalization attempts and the integration of economies into the world trade would improve the resource allocation. Liberalization of economies of developing countries requires the alteration of development strategy and hence the transformation of economic structure. The aim of this study is to analyze the problem of how to ensure the efficiency of transition from an inward -looking strategy to export-oriented strategy. The first chapter of the study, which is organised as six sections, attempts to establish the theoretical framework. In the first section, alternative development strategies are analyzed with reference to the intensity of liberalization. These strategies can be classified with respect to the degree of liberalization, as import-substitution (inward- looking), export promotion and export oriented in addition to the open economy model (outward- looking strategies), respectively. Based on this framework, the transition process from inward-looking policies to liberal economy in connection with the reasons for the necessity of transition, is discussed in this section. In the second section, economic policies under the above-mentioned devolopment strategies together withthe resultant economic structure are examined. ;; Since there is an obvious need to emphasize the transition from one to another strategy, and under what conditions efficient transition can be provided, especially with reference to the transition from import-substitution policies to export-oriented policies, section three of this chapter is devoted to this problem. In this study, therefore, whether a“sequential”transition among strategies exists or not in order to liberalize the economy is focused on. As a result of the discussion on liberalization in developing countries, problem of“efficient transition”came into agenda. There are three main views on the transition problem;“fine-tuning”,“synchronous”, and“sequential”. However, it is the contention of this study that efficient transition in the course of the liberalization process can only be ensured by adopting a“sequence”approach, namely a sequential implementing of some policy bundles. Accordingly, in the first place, activities concerning the current account item and then capital account item of Balance of Payments should be liberalized. All these arguments are presented in section four. Finally, the problems arising from the transition is our main concern in section five.VI In the secont chapter of the study, which has three headings, our main concern is the examination of spesific country experiences, and based on the arguments of chapter one, the liberalization attempts of S. V Korea, Brazil and Turkey are analyzed in a historical perspective. South Korea, by considering the“natural progress”of her economy, has adopted“the sequential”policies and liberalized the economy. On the other hand, Brazil, facing with economic bottlenecks, has been forced to be liberalized by“economic and political compulsions”. Nevertheless, liberalization attempts by adopting“fine-tuning”policy was not succesfully completed due to the inefficiency of this fine-tuning policy. The third country, Turkey, after implementing an import-subsititution strategy for several years, has been led to carry out a liberalization program resulting from almost the same“compulsions”. Turkey, who has achieved important outcomes in the course of liberalization attempts, has adopted the“sequential”approach in her policies. However, the contention that changing economic policies in very short intervals and intensive state interventions into the economy may be the causes of the primary economic problems of this countryis argued in the study. In the final chapter, conclusions drawn from the discussion and new prospects and questions are presented.