Duygusal farkındalık düzeyi ölçeği ile uluslararası duygusal resim sistemi resimlerine verilen valans (değerlik) değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationshi̇p between levels of emotional awareness and international affective pictures system given to valance value
- Tez No: 394733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Duygular, insan yaşamında zihinsel, bedensel ve davranışsal öğelerle birlikte kendini gösteren bir yapı ortaya koymaktadır. Duygular, insan yaşamını zenginleştiren, renklendiren, yaşamla baş etmeyi sağlayan bir unsur olarak anılırken, duyguların kontrolü konusundaki yetersizlikler ise bu baş etme becerisindeki yetersizliklerin nedeni olarak görülmektedir (Izard, 1991). Bireylerin duygularına yönelik farkındalıkları, bu duyguları yalnızca olumlu ya da olumsuz olarak tanımlamak yerine, duyguların yaşantısal önemini anlamalarına ve yaşam becerilerini güçlendirmelerine yardımcı olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bireylerin duygusal farkındalık düzeyleri ile emosyonel içerikli resimlere ilişkin değerlendirmeleri (valans) ve uyarılmışlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu ilişkiyi incelemek amacıyla, katılımcıların (n=110) Uluslararası Duygusal Resim Sistemi'nden seçilmiş resimlere verdikleri valans düzeyi ile Duygusal Farkındalık Düzeyi Ölçeği'nden aldıkları puan arasındaki ilişki korelasyon analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 17.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotions, mental human life, showing a structure reveals itself with physical and behavioral elements. Emotions, which enriches human life, the color, are referred to as a factor which enables us to deal with life, while inability to control emotions is seen as the cause of the failure of the ability to deal with this (Izard, 1991). Awareness of their feelings of individuals, rather than defining it as only a positive or negative emotions and helps to strengthen their understanding of the importance of experiential feelings and life skills. The purpose of this study, evaluations of the emotional content of the picture with emotional awareness of individuals (valence) and to examine the relationship between arousal levels. In order to examine this relationship, participants (n = 110) International Affective Pictures System of valence levels with figures given by Level of Emotional Awareness selected pictures from the system was evaluated through the analysis of the correlation relationship between the scores obtained from the Questionnaire. SPSS 17.0 software was used to analyze the data.