Üst yönetimin karakteristik özelliklerinin büyüme stratejisine etkisi: Üst yönetimin stratejik karar sürecinin aracılık etkisi
The effect of the growth strategy of the characteristics of upper echelon: Meadiating role in the growth strategy of the upper echelon
  1. Tez No: 394734
  2. Yazar: BÜLENT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN AYŞEN WOLFF
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, üst yönetimin karakteristik özelliklerinin büyüme stratejisine etkisini incelemektir. Çalışmada, üst yönetimin karakteristik özelliklerinin büyüme stratejisiyle ilişkisinde aracı rolü oynayabilecek etmenlerde araştırılmıştır. Üst yönetimin karakteristik özelliklerinin büyüme stratejisine etkisinde üst yönetimin stratejik karar alma sürecinin aracı değişken olarak rol oynayabileceği öngörülmüş ve bu değişkenin etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmanın uygulama kısmı, Türkiye'de Sağlık sektöründe modern ve teknolojik altyapıya sahip, Uluslararası JCI (Sağlık Hizmetlerinde Kalite Standardı) akreditasyonu ve TS EN 15189 Tıbbi Laboratuvarlar akreditasyonuna sahip, EBNM (Avrupa Nükleer Tıp Birliği) ve UEMS (Avrupa Tıp Uzmanları Birliği) tarafından da belgelendirilmiş olarak sağlık alanında ulusal ve uluslararası standartlarda hastane ve klinik ortamında yaklaşık 20.000 kişilik konusunda uzman çalışanı ile sağlık hizmetleri veren, Branş ve Genel Hastane işletmeciliği alanında lider konumda olan iki büyük Türk markasının Türkiye ve yurt dışı sağlık işletmelerinde gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede söz konusu sağlık işletmelerinin Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyeleri, İcra Kurulu Başkanı, İcra Kurulu Üyeleri ve diğer Üst Yönetim kademelerinde görev yapan yöneticilerin düşünce ve algıları temel alınmış ve bu kişilere anket uygulanmıştır. Araştırmada bu iki büyük markanın 67 sağlık işletmesinin tamamına ulaşılmış ve bu işletmelerde üst yönetim kadrolarında çalışan 148 kişilik üst yönetim kadrosundan alınan cevaplar araştırmaya dahil edilmiştir. Bu çalışmanın literatüre kuramsal ve uygulamada katkısı bulunmaktadır. Çalışmanın kuramsal katkısı, üst yönetimin karakteristik özelliklerinin büyüme stratejisine etkisinin bütüncül bir modelde incelenmesi, bu ilişkide yeni bir aracı değişkenin önerilmesi ve bu alandaki boşluğu doldurmasıdır. Çalışmanın uygulamadaki katkısı ise, üst yönetimin karakteristik özelliklerinin büyüme stratejisine etkisinin Türkiye'de ilk kez test edilmiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of the growth strategy of the charasteristics of Upper Echelon. In this study, it has been investigated in relation to the factors that may play a mediating role in the growth strategy of the characteristics of upper echelon. Upper Echelon's characteristics specialities influence in the growth strategy envisaged to play a role in strategic decision making process of mediating variables and investigated the effects of these variables. Application part of this study, in Turkey in the health sector with modern and technological infrastructure, international JCI (Quality Standards in Health Care) accreditation and EN 15189 Medical Laboratories with accreditation EBNM (European Organization for Nuclear Medicine Association) and the UEMS (European Medical Specialists Association) by also documented in the health field at national and international standard hospital and clinical settings in which health services and specialist employees about 20,000 people, Branch and General Hospital with a leading position in the field of two major Turkish brands in Turkey and abroad was conducted in the health business. In this context, the mentionned health establishment President of the Board of the company, Vice Chairman, Board of Directors, Chief Executive Officer, Executive Board Members and other Upper Echelon were the basic thoughts and perceptions of managers who work in stage and surveyed those people. In this research the two major brands have reached all 67 Hospitals and in this operations the answers of the Upper Echelon team of 148 people are considered and included to this study. This study has theoretical and practical contribution to the literature. Theoretical contribution of this study to examine the effect of growth strategies in a holistic model of the characteristics of the Upper Echelon, to propose a new tool is the variable in this relationship and fill the gap in this area. The contribution of the study in practice, the effect of the growth strategy of the characteristics of the senior management is tested for the first time in Turkey.