N. R. Korsakov Şehrazad Senfonik Süiti Op. 35: Orkestra şefliği açısından teknik ve müzikal değerlendirme
N. R. Korsakov's Scheherazade Symphonic Suite Op. 35: A technical and musical analysis in view of conducting
  1. Tez No: 394763
  2. Yazar: MEHMET GİRGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. EBRU GÜNER CANBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Adını müzik tarihine yazdırmış büyük klasik batı müziği eserleri çabuk anlaşılıp, seslendirilebilecek kolaylıkta değillerdir. Buna ek olarak, klasik batı müziği bestecilerinin, eserlerini bestelerken nelerden etkilendiklerini de bilmek gerekmektedir. Besteci ile dinleyici arasında bir köprü görevi üstlenmiş icracının seslendireceği eseri yalnızca notalara bakarak algılayabilmesi pek mümkün olamamaktadır. Besteci eğer orkestra için bir eser yazdıysa, bu eseri dinleyiciye aktaracak köprü; bir orkestra ve onu yönetecek olan orkestra şefidir. Seslendirilecek eserlerin orkestra şefleri tarafından iyi kavranabilmesi için müzikal açıdan analizinin yapılması ve bestecilerinin etkilendiği unsurların öğrenilmesi önerilmektedir. Bu yöntemle daha anlaşılır hale gelen müzik yapıtları dinleyiciye daha sağlıklı ulaşacaktır.“N.R.Korsakov 'Şehrazad' Senfonik Süiti Op. 35: Orkestra Şefliği Açısından Teknik ve Müzikal Değerlendirme”isimli çalışmanın Birinci Bölümünde Korsakov'un“Şehrazad”eseri ile M.A.Balakirev'in“Tamara”adlı eseri arasındaki benzerlikleri anlatılmıştır. Korsakov'un Balakirev'den etkilenmiş olduğu motifler ve pasajlar örneklerle ifade edilmiştir. Bu bulgular sonucunda, Korsakov'un Şehrazad için çizdiği profilin Gürcistan tarihinin en başarılı ve güçlü kraliçesi Tamara gibi güçlü bir kadın profili olduğu yargısı çıkarılmıştır. Balakirev“Tamara”adlı eseri bestelerken M.Y.Lermantov'un 1841 yılında yazmış olduğu“Tamara”şiirinden esinlenmiştir. Lermantov, şiirinde kraliçe Tamara'yı hem melek hem de şeytan karakterli, herkesi bir şekilde etkisi altına almayı başaran ve entrikacı biri olarak anlatır. İkinci Bölümde, eserin daha anlaşılır hale gelebilmesi için müzikal analize yer verilmiştir. Eserin ilk bölümü olan Deniz ve Sinbad'ın Gemisi; gelişmesi bulunmayan Sonat formunda, Prens Kalender bölümü; içinde iki Ara Müzik barındıran Çift Scherzo formunda, Genç Prens ve Prenses bölümü; İki Bölmeli Şarkı formunda; Bağdat'ta Şenlik bölümünün ise Rondo formunda yazıldığı saptanmıştır. Üçüncü Bölüm, orkestra şefliği açısından eserin yönetimine ilişkin jest önerileri ile ilgilidir. Up Vuruşu ve Down Vuruşu olarak ikiye ayrılmış jestlerin nasıl ve nerede kullanılacağı anlatılmış, ölçülerin vuruş şekilleri çizilmiş, yavaşlamaların, durakların (puandorg) nasıl uygulanacağı üzerinde durularak bir takım çözüm önerileri sunulmuştur. Genç orkestra şeflerinin de herhangi bir klasik müzik eserini seslendirmeden önce bu tezde yer alan aşamalardan geçirerek eseri çalışmaya hazırlamaları önerilmektedir. Sonuç olarak bu çalışmayla N.R.Korsakov'a ait Şehrazad Senfonik Süitin orkestra şefleri tarafından hazırlanılmasına ve yorumlanmasına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Anahtar Sözcükler Orkestra Şefliği, Şehrazad, N.R.Korsakov, Müzikal Analiz, Jest
Özet (Çeviri)
Great classical works of the Western music which have taken their places in history of music are not easy to understand and to perform. Furthermore, it is essential to know the factors that influence the composers in course of their composing process. It s not quite possible for the performer who acts as a bridge between the composer and the audience to perceive the work just by reading the score. If the composer has composed his work for orchestra the wehicle to carry it to the audience is an orchestra and a conductor to conduct the orchestra. Its advisable for the conductors, in order to better comprehend the work, to make musical analysis of it and find out the factors that affected the composer. In this way the musical works will be thoroughly understood and transferred. In the First Part of the study named“N.R.Korsakov's 'Scheherazade' Symphonic Suite Op. 35: A Technical and Musical Analysis in View of Conducting”The similarities between Korsakov's“Sheherazade”and M.A. Balakirev's“Tamara”are examined. The motives and passages in wich Balakirev influenced Korsakov are pointed out by examples. As a result, we have reached to the conclusion that the profile drawn for Sheherazed by Korsakov owes much to the successfull and mighty Queen of Georgia -Tamara. Balakirev has been influenced by M.Y.Lermantov's poem named“Tamara”(1841) in composing his work. Lermantov, in his poem, depicts Tamara as diabolic and angelic, a cunning person who dominated everyone around her. In the Second Part of the study a musical analysis is given in order to explain the work better. The first movement of the suite; The Sea and Sinbad's Ship, is in Sonata form without a development. Kalendar Prince part has Two Interludes and is in Double Scherzo form. The Young Prince and The Young Princes part is a lied in Binary form. Festival at Bagdat is in Rondo form. The Third Part of the study is about suggestions for gestures in conducting. How and where to use the gestures which are divited in to two as Upbeats and Downbeats, are explained, examining how to apply the ritardandos and point d'orgues, the diagram of the beats in the bars are drawn and some ideas about solutions are suggested. It is advisible for young conductors who are going to perform a classical piece of music to begin working step by step using a similar method. As a result this study aims to help conductors in analysing and interpreting the Symphonic Suit Sheherazade. Key Words Conducting, Sheherazade, N.R.Korsakov, Musical Analysis, Gesture