Fotoğrafta gerçeklik ve lensler
Reality and lenses photo
  1. Tez No: 394762
  2. Yazar: SEYHAN SAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gerçeklik algısını oluşturan objektiflerin, ilk bölümde mercek yapılarını, kusurlarını doğal olarak sürekli karşılaştırıldığı insan gözünün yapısını, objektiflerin özelliklerini bir aygıt olduğu için sınırları ve sınıflaması anlatılmıştır. İkinci bölümde objektif gelişim tarihi, belli başlı objektif tasarımları, tek mercekten zoom objektiflere olan yolculuğu ele alınmıştır. Fotoğraf tarihindeki belli başlı ve daha sonraki gelişmelere zemin hazırlayan ve mihenk noktası oluşturan objektif tasarımları incelenmiş ve anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise gerçek konusu incelenmiş, fotoğrafın gerçeklik olan ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise objektif çeşitlerinin gerçeklik algısı yaratmadaki etkileri ve dış dünya gerçekliğini nasıl yorumlayabildiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first part, the lens structures of the lenses which form the perception of reality, their defects, naturally continuous human eye structure, the characteristics of the lens, the limitations and classifications of lenses because they are devices are described. In the second part, the history of lens development, some major lens designs, the journey from single lens to zoom lenses is discussed. Lens designs which paved way for major developments in photographic history are examined and described. In the third part, the topic of reality is discussed. The relationship between photography and reality has been examined. In the conclusion, the effects of different types of lenses in the creation of the perception of reality, and how they interpret reality in the outside word was discussed.