Öğretmen adaylarının eğitimde ölçme ve değerlendirme dersindeki kavram yanılgılarının incelenmesi
Examination of pre - service teachers misconceptions in measurement and evaluation concepts
- Tez No: 394820
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmen adaylarının eğitimde ölçme ve değerlendirme dersindeki ortak kavram yanılgılarını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda 22 sorudan oluşan iki aşamalı, çoktan seçmeli bir tanı testi geliştirilmiştir. Testteki her bir soru ilk ve ikinci aşaması 4 seçenekli bir formda oluşturulmuştur. Testin geçerliği uzman görüşü alınarak, güvenirliği ise test-tekrar test yöntemi kullanılarak sağlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2014-2015 öğretim yılında Hacettepe, Kırıkkale ve Akdeniz Üniversiteleri Eğitim Fakültelerinde öğrenim gören 328 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Uygun yöntemler ile kayıt edilen verilerin analizinde frekans ve yüzde kullanılmıştır. Bulguları yorumlama aşamasında her bir soru için seçilebilecek 20 farklı seçenek ikilisi arasından grubun %10 ve daha fazlası tarafından işaretlenen yanlış kombinasyonlar yaygın yanılgı olarak değerlendirmeye alınmıştır. Testteki 22 soruda toplam 34 yaygın yanılgı tespit edilmiştir. Çalışmada katılımcıların en çok“güçlük indeksi”ve“normal dağılım”kavramlarında ortak yanlış yaptıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine pre-service teachers' common misconceptions in measurement and evaluation concepts. In accordance with this objective a two-tier multiple choice test which consists of 22 questions has been developed. Each question in the test was constructed on the form which has two phase and both of them have 4 choices. The viability of the test made by according to assessment of profession and reliability was maintained by using test-retest method. The present study was conducted at 2014-2015 academic year with total number 328 pre-service teachers of Hacettepe, Kırıkkale and Akdeniz Universities, Faculty of Education. Analysis of data which saved proper method have been utilized frequency and percentage. In the phase of interpreting the findings, we determined the common misconceptions for each questions as the options which were chosen among 20 binary alternatives by the 10 percent or more of the group. 34 common misconceptions were found among the 22 questions. The most common misconceptions were about the“difficulty index”and“normal distribution”conceptions.