Aydın halk masalları
Aydin folk tales
- Tez No: 394889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Çalışmamızda masal üzerine genel tanımlara yer verilip, masal üzerine yapılan çalışmalara değinilmiştir. Aydın ili ve çevresindeki masal ortamı ile masal anlatıcılarının hayatlarının yanısıra; geçmişteki geleneksel masal ortamları aktarılarak, anlatılan masalların değerlendirme ve analizi yapılmıştır. Masallardaki jest ve mimikler tespit edilmiş, ayrıca masallar sadeleştirilerek düzenlenmiştir. Çalışmamızda masallarda tip numaraları dikkate alınarak incelenmiş, Aydın masallarının varyantları ortaya konulmuştur. Aydın Halk Masalları isimli çalışmamızda, 31 adet masal alan araştırması yapılarak derlenmiştir. Gelişen teknoloji ve kitle iletişim araçlarının her geçen gün yaşam alanlarımızda yaygınlaşması, en büyük aşınmayı sözlü kültür unsurlarında gerçekleştirmiştir. En önemli toplumsal kültür miraslarından biri olan masal ortamları, teknolojik gelişmelerin karşısında her geçen gün yok olmaktadır. Masalların zaman içinde tamamen yok olmadan ivedilikle derlenmesi ve incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Aydın masalları bu bilinç ve dikkatle ele alınmış ve kaynak kişilerin zihninden tamamen kaybolmadan yazıya geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,the general descriptions of folk-tale were given and the studies on folk-tale were mentioned.Besides the folk-tale culture in Aydın,the lives of folk-tale orators,the environments of traditional folk-tales in the past,the evaluations and analysis of told folk-tales were administered.The gestures and mimics in the folk-tales were studied and the folk-tales were redesigned in summarized form.In this study,the folk-tales were studied according to folk-tale coding system and the variations of folk-tales of Aydın were established. The study,the folk-tales in Aydın,consists thirty-one folk-tales.The effects of technology and the mass-media in our life made the strongest erosion in our oral cultural units.The folk-tale environment,one of our most important cultural heritage is decaying due to technological advances. The folk-tales should be studied and evaluated as soon as possible before they have vanished.The folk-tales in Aydın were studied according to this perspective and were written down before theh have vanished from the memories.