Terörizmin finasmanı ile mücadelede finansal istihbaratın rolü
Role of financial intelligence in combating the financing of terrorism
  1. Tez No: 394888
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler, toplumsal hayatın birçok alanında olduğu gibi finansal piyasalarda da birtakım yenilikler meydana getirmiştir. Söz konusu yenilikler, ticari hayata ve finans sektörüne hız, kolaylık, düşük maliyet, vb. avantajlar sunmakla birlikte, çeşitli suç örgütleri yanında terör örgütleri açısından da cazip araçları ortaya çıkarmıştır. Özellikle 11 Eylül 2001 terör saldırılarından sonra önem kazanan terörizmin finansmanı ile mücadele konusu, terörizmle mücadele sürecine yeni bir anlayış sunmuş; mücadelenin yönünü, teröristlerin elimine edilmesinden, terör örgütlerinin finansal kaynaklarının yok edilmesine çevirmiştir. Terör örgütleri açısından, finansal kaynaklar hayati önem taşımaktadır. Yasal ve yasal olmayan yöntemlerle finansman sağlayan terör örgütleri, elde ettiği fonları çeşitli yöntemlerle transfer edebilmekte; böylece eylemlerini ve örgütsel varlıklarını devam ettirebilmektedir. Bu kapsamda, önceden beri karapara aklama başta olmak üzere çeşitli suç gelirleriyle mücadele etmekte başvurulan finansal istihbaratın çalışma alanı, terörizmin finansmanı ile mücadeleyi de kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Terörizmle mücadelede, özellikle de terörizmin finansmanı ile mücadelenin ne derece önemli olduğu ve bu süreçte finansal istihbaratın nasıl katkı sunduğu konularını araştırmak üzere yürütülen bu çalışmada, terörizmle mücadelede bilgi ve tecrübe sahibi uzman ve akademisyen şahıslara uygulanan yarı biçimsel mülakat yöntemiyle elde edilen veriler, betimsel sistematik analiz yöntemiyle incelenmektedir. Elde edilen sonuçlara göre, terörizmin finansmanı ile mücadelenin çok önemli bir işleve sahip olduğu, ancak bu konuda henüz ulusal ve uluslararası alanda yeterli seviyede koordinasyon ve işbirliğini içeren bir eşgüdümün bulunmadığı zamanların olabildiği, bunda terörizmin tanımının net olarak yapılmamasının da etkili olduğu, finansal istihbarat alanında faaliyet gösteren kamu görevlilerinin muhasebe ve finansman konuları başta olmak üzere çeşitli bilgi birikimleri, tecrübe ve kişisel bazı özellikler doğrultusunda daha faydalı olabileceği, finansal istihbarat birimlerinin daha esnek, dinamik, özerk, proaktif ve multi-disipliner bir yapıda faaliyetlerini yürütmelerinin daha başarılı sonuçlar doğurabileceği gibi sonuç ve değerlendirmelere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In line with the advances of information technology, financial markets have been improving as well as the other fields of social environment. In this regard, new developments and innovations led more practical, faster, cheaper, financial transactions. These instruments are available for everybody and organisations, including terrorists. The World has been experiencing new methods in the fight against terrorism. After the terrorist attacks of 9/11, combating terrorist financing has brought a broader dimension into this context. To this date, general policy was to eliminate the terrorists, rather than their capability of fund management. Financing is vital for terrorists; they need funds both for their activities and organizational maintenance. Those funds are raised not only from illegal activities but also from legal ones. In this respect, focus of financial intelligence has extended to fight against the financing of terrorism, along with anti-money laundering and other financial crimes. This study examines the importance degree of combatting terrorist financing in the fight against terrorism. Moreover, it is searched that how financial intelligence contribute in this field. For this purpose, conceptual framework and general information about issues of terrorism are presented in the first chapter. Then, why do the terrorists need financing and how they gather and transfer those funds are explained in the second chapter. Third chapter gives information about combating terrorist financing and the use of financial intelligence in this context. Finally, fourth chapter provides information about the methodology and findings of the research. Semi-structured interview method is implemented in the research, to 15 experts and academicians, who have expertise in the field of combating terrorism. Descriptive and systematic analyse is conducted to the findings. The findings suggest that, although the combating of terrorist financing has a great significance in the fight against terrorism, there are much need to be done to achieve common goals in practice. The process requires more efficient and effective system both in national and international levels. Additionally, quality and quantity of employees are also important for the responsibilities of financial intelligence.