Batı Anadolu Türk Ocakları 1923 - 1931
Mediterranean Turk Ocaks 1923 - 1931
  1. Tez No: 394903
  2. Yazar: EZGİ TUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNVER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Millet kelimesinin birinci anlamı toplumsal mirasın en önemli unsurlarına ortaklaşa sahip oldukları,ikinci geçmişlerini ve gelecekteki yazgılarının da ortak olduğu inancıdır.Millete geçiş sürecinde sosyal,iktisadi,politik dönüşümlerin bilhassa Fransız ihtilaliyle milliyetçilik çağını açtığı genel kanıdır. Somut olarak tarihsel tarihsel sürece geniş perspektifte bakıldığında milliyetçilik insanlığın varlığıyla eşdeğer bir kavramdır.Millet kavramının oluşmasıyla son toplum şekli alınmış kabul edilir. İnsanlığın toplumsal bir varlık olma yolundaki son merhalesi milleti oluşturmaktır. Tarihsel süreç içerisinde milliyetçilik kavramı hayatlarımıza girdikten sonra çoğu insan, başka bir millet boyunduruğuna girmektense yoksul yaşamayı tercih etmiştir. İnsanlığın ilk anlarından itibaren bir millet kavramınını varlığı söz konusudur.İlk milliyetçiliği devlet siyasetinde temel yapan Çi-çi'dir. Aynı şekilde Kaşgarlı Mahmut Divan-ı lügat-i Türk adlı eserinde bir millet kavramının olduğunu açıkça bize göstermektedir,diyerek örneklendirmiştir. Türk Derneği,Türk Yurdu Cemiyeti,Türk Bilgi Derneği ve Türk Ocağı,Türkçü faaliyetlerin oluşmasına temel atmış derneklerdir.Bu faaliyetlerin aldığı yol sayesinde Türkçü oluşumlar ve Türklük bilinci gelişme göstermiştir.Türk yurdu Cemiyeti'nin yayın organı olan Türk Yurdu günümüze kadar varlığını sürdürerek önemli çalışmalar yapmış ve Tarık Zafer Tunaya'nın deyimiyle yakın tarihimizi aydınlatması noktasında bir kilometre taşı olmuştur. Türk Ocağı Derneği de günümüze kadar varlığını sürdürerek milli bilinç kavramının gelişmesine ışık tutan yol gösterici olmuştur. II.Meşrutiyet'ten itibaren var olan Türk ocağı Derneği politikadan uzak durmak arzusuyla yola çıksa da zamanla ideolojisini benimseyen İttihat Terakki ile kaynaşmış daha sonraki dönemlerde de önemli katkılar sağlamaktan geri kalmamışladır. Türk Ocakları ve çalışma alanım olan Batı Anadolu'da Türk Ocakları bir fikrin hayat bulmasına ve gelişmesine tanıklık etmektedir. Dönemin fikir yapısını geliştiren ve önemli çalışmalarla fikriyata önemli katkılar sunan Türk Ocakları, başta merkezler olmak üzere tüm yurtta konferans,müsamere,okul,neşriyat,sıhhıye,tiyatro,sinema,köycülük,sergicilik, ve müzecilik gibi çalışmalar yaparak Türk Devrimine katkılar sağlamıştır.Türk ocakları tüm yurda dağılarak Türk Devriminin ışık tutanları olmuştur. Yapılan ve yapılacak olan devrimlerde iktidarı desteklemiş ve fikirlerin Anadolu'da yayılmasının sağlayarak Anadolu'nun savaş sonrası içine kapanan çehresinin aydınlatmıştırlar. Türk ocakları çeşitli sebeplerden dolayı 1931 yılında faaliyetlerine son vererek CHP'ye devredilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Türk Ocakları,Batı Anadolu,1923-1931
Özet (Çeviri)
The first of the word 'nation' is, owning the most important factors of communal heriatge jontly and secondly, belief of their destiny in the past and future is common. In the transistion process of from prenation to nation to nation the social economical political conversion in the western Europe has opened the period of nationalism especialy with the French revolotuion is the general opinion. When examined perceptibly in the historical process in a broad perspective, nationalism is an egual concept with the existence of humanity. The society has taken its final shape with the consisting of the nation. The last phase of humanity in te way to become communal existence has formed the nation.In the history process after the existence of nation. The concept nation exists since the first one who made the nation as a basis in state politics.Also Kaşgarlı Mahmut has illıstrated this concept obviously in his Divan-ı Lügat-i Türk. It has been one of the Pioneer Associations in cosisting of Turkhish Homelan,Turkhish Association,Turkish İnformation Association, the concept of Turkish Homelan has been active until today in illuminating outr recent history,Tarık Zafer Tunaya says. Turkhish Heaths has been the advisor in developing the concept nation awareness. Even tough they were blamed to be the partners of İttihat Terakki during the II. Constiuional Period, Hearts have contributed in national struggle. Turkhish hearths an my field of study Mediterrenean Turk Ocaks regarded the begining and development of idea. Turkhısh hearts did important works for social,cultural,educational and sports development of the towns and took important steps for the development of a country got rid of occupation. Turkhish Hearts have made significant services to the newly established Republic of turkey. Turkhis Hearts, closed on the grounds of deviation from the goal in 1931,have transferred all activities to Community Centers and their properties to CHP. KEYWORDS: Mediterranean,Turk Ocaks,Turkhis Hearths,1923-1931