Türkiye'nin Doğu Asya politikasında Güney Kore ve Japonya'nın önemi
Importance of Japan and South Korea in Turkey's East Asian policy
- Tez No: 394912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UTKU YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Türkiye'nin Doğu Asya'da stratejik öneme sahip olan Japonya ve Güney Kore ile dostluk temeline dayalı bir politika izlediği görülmektedir. 1887 yılında Prens Komatsu'nun Osmanlı Devleti'ne yaptığı ziyaret ile başladığı kabul edilen Türk-Japon ilişkileri, 1891 yılında bu ziyarete karşılık olarak gönderilen Ertuğrul Fırkateyni'nin Japonya dönüşünde batması ile farklı bir boyut kazanmıştır. İkinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin Japonya'ya savaş ilan etmesi iki ülke arasındaki ilişkileri yalnızca geçici olarak kesintiye uğratmıştır. Günümüzde siyasi alanda herhangi bir sorunu olmayan Türkiye ve Japonya ticari alanda ortak yatırım ve ithalat-ihracata, kültürel alanda da Ertuğrul Fırkateyni kazası dolayısıyla düzenlenen faaliyetlere yönelmiş bulunmaktadır. Türkiye ve Güney Kore ilişkilerini belirleyen temel faktör olan 1950 Kore Savaşı ise Türkiye'nin Birleşmiş Milletler safında Güney Kore'ye asker göndermesi ve sonrasında NATO'ya üye olması açısından özel bir yere sahiptir. Kore Savaşı sayesinde Türkiye, Doğu Asya ülkelerini yakından tanıma fırsatı bulmuş ve Güney Kore ile ilişkilerinin günümüze dek dostluk içerisinde sürdürülmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
It has seen that Turkey has followed a policy based on friendship with Japan and South Korea which have the strategic importance in East Asia. Turkish-Japanese relations that have been accepted that began with Prince Komatsu had visited to the Ottoman Empire in 1887, it has attained a different aspect with Ertuğrul frigate which had been sent in the response to this visit and sinked in the return of Japan. That Turkey had declared war on Japan in the Second World War, it only suspended temporarily the relations between both countries. At the present time, Turkey and Japan which have not any problems in the political field, they have headed for co-investment and import-export in the commercial field, the activities that organized due to the Ertuğrul Frigate crash in the cultural field. As for 1950 the Korean War which is the determinative main factor in Turkey and South Korea relations it has a specific status for Turkey with regard to sent troops to South Korea on the side of UN and after being a member of NATO. Thanks to the Korean War, Turkey has found an opportunity to get closely acquainted with East Asian countries and has ensured that its relations with South Korea have maintained within friendship until the present day.