Ekonomik entegrasyon ve büyüme: Türkiye ve seçilmiş bazı ülke grupları açısından çekim modeli analizi
Economic integration and economic growth: Gravity analysis regarding Turkey and some selected countries
- Tez No: 394915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, ekonomik entegrasyonların büyüme ve dış ticaret üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu doğrultuda, ekonomik entegrasyon kavramı açıklanmış, ekonomik entegrasyonların oluşma sebepleri ve etkilerinin neler olduğu ve aşamalarından bahsedilmiş, bölgesel ekonomik entegrasyon örnekleri verilmiştir. Entegrasyonların üye ülkeler arası ticaret analizleri yapılmış, küreselleşmenin ve entegrasyonların büyümeye ve dış ticarete etkilerinden bahsedilmiş ülkeler arası analizlere yer verilmiş, büyümenin desteklenmesi için yürütülen araç ve politikalardan bahsedilmiştir.Çalışmanın amacı doğrultusunda, Türkiye ve seçilmiş bazı gelişmiş ülkeler ve Ortadoğu ülkeleri arasındaki ticaret En Küçük Kareler Yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to the effects of economic integrations on economic growth and foreign trade. In this direction, the concept of economic integrations is explained and the reasons for how economic integrations have emerged are given. Also, the stages in economic integration and its effects are explained. Moreover, we give some examples of regional economic integrations. Trade analysis of integrations between member countries is made and the effects of globalization and integrations on the growth and foreign trade are mentioned. In addition, the tools used and the policies followed to support economic growth are explained. We analyse the trade between Turkey and some selected developed countries and Middle- Eastern counties by using OLS Estimation Method.