Reel efektif döviz kurunun tekstil ve hazır giyim sektörü üzerine etkisi: Türkiye örneği
Impacts of real effective exchange rate on textile and apparel market: Case of Turkey
  1. Tez No: 394914
  2. Yazar: ADEM GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yıllarda yaşanan dünya ekonomisindeki gelişmeler ve ülkelerin küresel anlamda birbirleriyle kurduğu ekonomik ilişkiler, ülke sınırlarının öneminin azalmasına ve oluşturulan ekonomik ve işbirlikleriyle, birbirlerine daha bağımlı hale gelmişlerdir. Ekonomik anlamda birbirlerine bağlılık ve ticari ilişkiler ülkelerin gelecekleri adına önemli rol üstlenmiştir. Bu bağlamda ülkeler bazı sanayi alanlarında uzmanlaşmaya çalışmış ve avantaj sağlamak istemişlerdir. Hazır giyim ve tekstil sanayide gelişmekte olan ülkelerin en temel sanayi sektörleri arasına girmiştir. Pozitif anlamda ekonomik güç sağlamak ve ileri teknolojik sanayi dallarına geçiş yapabilmek için sektörü ilk basamak olarak görmektedirler. Ülkemiz açısından değerlendirildiğinde, Avrupa pazarına olan yakınlığı, hammadde teminini kolay sağlanması, ucuz ve nitelikli iş gücü sayesinde Türkiye ekonomisinde de önemli bir yer tutmaktadır. Yaşanılan ekonomik ve siyasi krizlere bağlı olarak artış ve azalışlar göstermiştir. Uluslararası yapılan anlaşmalarla düzenlemeler getirilmiş ve sadece gelişmekte olan ülkeler değil aynı anda gelişmiş ülkelerde moda ve marka ürünler oluşturarak piyasada etkinliklerini devam ettirmeye çalışmaktadırlar. Yapmış olduğumuz çalışma bu anlamda Türkiye ekonomisinde tekstil ve hazır giyim sanayinin geçmişteki ve yaşanılan dönemdeki durumu gösterilmeye çalışılmıştır. Dünya ülkeleri açısından değerlendirildiğinde, sektörün dünya ekonomisindeki yeri gösterilmeye çalışılmış; döviz piyasalarında yaşanan hareketlenmelere sektörün gösterdiği reaksiyon izlenmeye çalışılmıştır. Gelişmeler izlenirken ampirik veriler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Development during recent years at the world economy and economic relationships which countries build between each other in global terms cause, Borders between countries lose its significance and the collabaration which creating ,countries become more addicted to each other.Interdependence in economic terms and business connection play an important part in name of the futures of countries.Countries try to specialization in some industrial areas and want to provide advantage in this context.Ready wear and textile industry rank among the essential industry sector of the developing countries.They see sector is the first step for providing economic power in positive way and switch to advanced technological branches of industry.If we judge this situation with regards to our country, proximity to European market,easily provide the raw material procurement and thanks to cheap and qualified world power , this situation have an important place in Turkeys Economy.It shows increase and decrease be affiliated to economical and political crisis which experienced.Bring some regulations wtih the international agreements and not only developing countries but also developed countries try to maintain their market efficiency with creating fashion and trade mark products at one and the same time. Textile and ready wear industry at Turkish economy and the todays situation try to demonstrate with the study which we try to make.If this study evaluate from world countries perspective,we try to show the place of this sector at world economy and monitoring reactions of the sector to variations at currency markets.While keeping abreast of , empirical data used.