Okul öncesi dönemdeki çocuklarda ebeveynlik davranışları, duygu sosyalleştirme, hazzı geciktirme, sosyal yeterlilik ve yaratıcılık arasındaki ilişkiler
The relations between parenting behaviors, emotion socialization, delaying gratification, social competence and creativity in preschool children
- Tez No: 394959
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada okul öncesi dönemdeki çocuklarda ebeveynlik davranışları, duygu sosyalleştirme, hazzı geciktirme, sosyal yeterlilik ve yaratıcılığın arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Duygu sosyalleştirme, çocuklar kaygı, korku, üzüntü gibi olumsuz duygular deneyimlediklerinde ebeveynlerin bu duygulara verdikleri tepkiler ve çocuklarıyla kurdukları iletişim olarak tanımlanmaktadır. Ebeveynin duygu sosyalleştirmesinin çocuğun duygu düzenlemesi ve sosyal yetkinliği üzerinde etkileri olduğu görülmektedir. Benzer şekilde ebeveyn çocuk arasındaki etkileşim çocuğun yaratıcılığı üzerinde de bazı etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle, bu araştırmada ebeveynlik davranışlarının yaratıcılık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ülkemizde ebeveynin duygu sosyalleştirmesinin çocuklar üzerindeki etkileri oldukça yeni bir araştırma alanıdır. Öte yandan, ebeveynlik ve yaratıcılık arasındaki ilişki ülkemizde çalışılmamıştır. Araştırmanın örneklemini 4-5 yaşlarında okul öncesi dönemdeki 170 çocuktan, bu çocukların annelerinden ve öğretmenlerinden oluşturulacaktır. Çocukların duygu düzenleme becerileri hazzı geciktirme görevi ile, yaratıcılıkları ise belirli bir nesne için farklı kullanımlar bulma görevi ile ölçülmüştür. Duygu sosyalleştirme, ebeveynlik davranışları annelere ulaştırılan ölçekler yoluyla, sosyal yeterlilik ise öğretmenlere verilen ölçekle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları yaratıcılık ile duygu sosyalleştirme, ebeveynlik davranışları ve sosyal yeterliliğin bazı alt boyutları arasında ilişki olduğuna işaret etmektedir. Öte yandan, hazzı geciktirme ve yaratıcılık ilişkili bulunmuştur. Hazzı geciktirme ve yaratıcılık arasında esnekliğin aracı değişken olduğu görülmüştür. Bu inceleme ile ortaya çıkan bulguların, ebeveyn-çocuk ilişkisinin niteliğinin önemine vurgu yaparak ebeveynlere yönelik eğitimlere ve çocuk gelişimine yönelik müdahale programlarına öncülük etmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relations among the parenting behaviors, emotion socialization, child's delaying grafication, social competence and creativity was investigated in preschool children. Emotion socialization is defined as the parent's responses and communication with their children when the children experience negative emotions like anxiety, fear, or sadness. It can be seen that the parental emotion socialization have some influences on child's emotion regulation and social competence. In a similar way,child- parent interaction has also some impacts on creativity. Consequently, this research has investigated the impact of parenting behaviors on creativity. In our country, the effects of emotion socialization on children is relatively a new research area. However, creativity and its relationship with parenting behaviors have not been examined in our country. The sample of study has included a total of 170 pre-school children whose ages are 4-5 years old, their mothers, and teachers. The children's emotion regulation skills were measured via the task of delaying gratification and creativity was measured via the task of finding new dispositions for a spesific object. Emotion socialization and parenting behaviors were assessed by a means of scales that are handled out to mothers and social competence is assessed through the scale that is given to teachers. The findings pointed that there were relations between creativity and some subdimensions of parenting behaviors, emotion socialization and social competence. On the other hand, delaying gratification and creativity was related. It was found that, flexibility had mediation role in the association between creativity and delaying gratification. The plausible results from the findings of this study might contribute to the quality of parent-child relationship as well as training programs for this relationship, and intervention programs for the child development.