Zihinsel engelli çocuklara sahip anne babaların yaşam doyumlarının ve aleksitimik düzeylerinin incelenmesi
The investigation of level alexithymia and life satisfaction of mothers and fathers who have mentally handicapped children
- Tez No: 395148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada zihinsel engelli çocuğu olan anne ve babaların yaşam doyumlarının ve aleksitimik düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ayrıca zihinsel engelli çocuklara sahip ebeveynlere ait çeşitli bağımsız değişkenlere göre yaşam doyumlarının ve aleksitimik düzeylerinin anlamlı düzeyde farklılaşma olup olmadığını incelemek bu araştırmanın amaçları arasında yer almaktadır. Bu çalışma ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu orta anadoluda bir il merkezinde zihinsel engeli engelli çocuğa sahip 91 baba, 110 anne oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak 5 maddeden oluşan Diener Yaşam Doyumu Ölçeği ve 26 maddeden oluşan Toronto Aleksitimi Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca zihinsel engelli çocuğa ve ebeveyne ilişkin bazı demografik bilgilere ulaşabilmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için Tek Yönlü ANAVO, t-testi ve korelasyon analizlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine alexithymia level and life satisfication of parents who have children with mental disabilities. In this research, it is also among research objectives to examine whether or not there is a significant differentation in life satisfication and alexthymia level of parents who have children with mental disabilities according to independent variable. This present study is descriptive in relational screening model. The working group of the study have 91 fathers,110 mothers who have children with mental disabilities in a city of Anatolia. As data collection tool, Diener life satisfication scale involved 5 articles and Toronto Alexithymia scale involved 26 articles have been used in the research. Personal information form improved by researcher has been used in order to reach some demographic information with regard to children with mental disabilities and parents. One way ANAVO, T-test,correlation analysis have been utilized for data analysis. According to results of the research, a significant negative relation between life satisfication and Alexithymia level of parents who have mental disabilities have been found.(r=-303.p