Hadislerin tahlilinde rekâket
Raqaqat i̇n hadith analysing
  1. Tez No: 395165
  2. Yazar: EMRE AKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ERUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Hadis metinlerinin tahlil ve tenkid edilmesinde dikkate alınan bir prensip olan rekâket meselesi rivâyetlerin lafız ve mana yönüyle problem arzetmesi demektir. İslâm âlimleri ve entelektüelleri tarafından klasik dönemden itibaren uydurma hadisleri tanıma alametlerinden sayılan rekâket meselesi, Hz. Peygamber'in nübüvvet-risâlet makamına, şanına ve nezâhetine gölge düşürmeme adına önemli bir yere sahip olup büyük ölçüde dille alakalıdır. Çalışmamızda ele aldığımız söz konusu meselenin bir tarafını Hz. Peygamber'in üstün ahlâkı, diğer tarafını ise onun bölgenin ve tarihin insanı olması oluşturmaktadır. Bu yüzden tezde Hz. Peygamber'in rol modelliği, üstün ahlâkı ile birlikte onun, yaşadığı çevrenin dil-kültürüyle ilişkisi ve dini anlatıcı olması rekâket bağlamında incelenmeye gayret gösterilmiş, ilgili rivâyetler objektif, bütüncül ve bağlamsal okumayla tahlil edilmeye çalışılmıştır. Buna binâen Hz. Peygamber'e izâfe edilen bazı sözlerin rekâket içermesinden bahsedilebileceği kimi sözlerin de rekâket noktasında değerlendirilemeyeceği sonuçlarına ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Rekâket, Hadis, Tahlil, Tenkid, Hz. Peygamber.
Özet (Çeviri)
The question of Raqaqatis a principle which is used to criticize and analyse hadith texts and to present difficulty in words and meanings. Since the classic period Islamicscholars have accepted the question of raqaqat as a way and sign to recognize fictitious hadiths. Raqaqat is usually related with language and it has an important role to prevent attempts against holly nubuwwah-risalah, glory and akhlaq-purity of the Prophet. The question of our study is related, one hand, with a prophet who is a rasūl and why he has a high akhlaql evel on the other hand a human in the history and region.That is why the thesis on the Prophet's rolemodeling, his superior morality in his relationship with the lingual-culture of the environment in which he lived is examined in a raqaqat context and related rumours are being analyzed with an objective, holistic and contextual perspective.Therefore, it has been concluded that some words attributed to the Prophet entail raqaqat while some words can not be evaluated in the same content. Keywords : Raqaqat, Hadith, Analysis, Criticism, Hz. Prophet.