İmam Râfiî'nin Şerhu'l-Müsned adlı eserindeki şerh metodu
The method of announcement in Imam Rafii's Musned-Exibition
- Tez No: 662393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Şâfiî mezhebinin önemli kaynaklarından, imam Şâfiî'nin Müsned adlı eserine yapılmış şerhlerden olan Şerhu'l Müsned Şâfiî mezhebi kaynakları içinde önemli bir yer tutmaktadır. Şerhu'l-Müsned'i telif eden İmam Râfiî ilmi sahalarda daha çok fakih kimliğiyle tanınmaktadır. Biz bu eserde onun fakih kimliğinin yanında muhaddis ve şârih kimliğinin fakih olması kadar ön planda olduğunu ortaya koymaya çalışacağız. Râfiî eserinde hadis ilminin inceliklerini rivayetler çerçevesinde ele alıp işlemektedir. Râfiî Müsned'te yer alan rivayetlerin sıhhat açısından değerlendirmesini yapmış ve hadisleri meşhur hadis kaynaklarından rivayetlerle destekleyerek hadislerin muteber sahih rivayetler olduğunu ortaya koymaya çalışmıştır. Ayrıca rivayetlerin künhüne vakıf olmak ve Şârî'nin rivayetlerdeki maksadını anlamak için fıkhi istinbat metotlarını kullanmaktadır. Râfiî sened ve metin açısından rivayetlerin tahlilini yapmaktadır. Sened tahlilinde râvîleri detaylı bir şekilde cerh-ta'dil yöntemlerini kullanarak tespit etmektedir. Rivayetlerin sened ve metninde bilinmeyen kelimeleri tahlil etmekte ve gerekli açıklamaları yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Serhu'l Musned Shafii, which is one of the commentaries made on the work of Imam Shafii, which is one of the most important sources of the Shafii sect, has an important place in the sources. The posessor of the work, Rafii, is mostly known as a jurist in scientific fields. In this work, we will try to point out that his scholar and commentator identity is at least as important as his jurist identity. Rafii; In his work, he deals with the subtleties of hadith science within the framework of rumors. Rafii made an evaluation of the narrations in Musnad in terms of their health and supported the hadiths with narrations from the famous hadith sources and tried to reveal that the hadiths are sound narrations. In addition, he uses fiqh istinbat methods in order to have a knowledge of the kunh of the narrations and to understand the purpose of the sharih in the narrations. Rafii analyzes the narrations in terms of script and text. In the analysis of the deed, it determines the narrators in detail using Cerh-ta'dil methods. He analyzes the unknown words in the text and the text of the narrations and makes the necessary explanations.