الأحادِيْثُ النَبَوِية المَرْفوعَة فِي كِتابِ جَواهِرِ الكَلام فِي عقايد أهلِ الإسْلام لِلشَيْخعَبد الكَرِيم المُدَّرِس 1426 ه دِراسَةٌ تَحلِيلِي ة
Abdülkerim Müderris'in Cevâhiru'l-kelam fi akaidi ehli'l-islam kitabında merfu' hadisler üzerine analitik bir arastırma
  1. Tez No: 764485
  2. Yazar: HUSAM ALDEEN MOHAMMED MAHDİ ALBAYATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULCEBBAR KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada, Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye şehrinde bulunan Hanqah Camii'nde dini ilimleri tedris ettiğinden ve ayrıca sûfî tarikatlardan birinde şeyh olduğundan El-müderris lakabıyla tanınan Irak müftüsü (1973-2003) Şeyh Abdülkerim El-müderris'in (ö.1426/2005) Cevâhiru'l-kelâm fî `aqâidi ehli'l-islâm adlı eserinde yer alan merfû`hadislerin tahlili yapılmıştır . Araştırmada önce kitapta geçen merfû`hadisler sayılmıştır. Daha sonra hadislerin irdelenmesi, dereceleri ve faydaları; tümevarım, tahlil ve eleştiri yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre Cevâhiru'l-kelâm kitabında 46 merfû`hadis bulunmaktadır. Bunların 30'u sahih, 10'u zayıf, 6'sı hasendir. Çalışma kelâmcıların niçin mevkûf ve maktu`hadisleri kullanmayıp yalnızca merfû`hadisleri delil olarak kullandıkları konusuna ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, merfu hadiths contained in the work called Jawahir al-kalam fi `aqaidi ahli'l-islam of the Iraqi mufti (1973-2003) Sheikh Abdul Karim Al-muderris (d.1426/2005), known by the nickname Al-muderris because he taught religious sciences at the Hanqah Mosque in the northern Iraqi city of Sulaymaniyah and was a sheikh in one of the sufi orders, were analyzed . In the research, the merfu hadiths mentioned in the book were counted. The teachings, degrees and benefits of the Hadiths were examined by induction, analysis and criticism method. According to the results of the research, there are 46 merfu hadiths in the book of Jawahiru'l-kalam. Of these, 30 are authentic, 10 are weak, and 6 are good. The study has shed light on the issue of why speakers do not use mawkuf and maktu hadiths and use only merfu hadiths as evidence .