Sabah Gazetesi (7202-7932. sayılar-inceleme ve seçilmiş metinler)
Sabah Newspaper (7202-7932. issues-study and selected texts)
- Tez No: 395356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENÇ OSMAN GEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1290
Özet
Bu çalışmada Türk Edebiyatı tarihinin en önemli kaynaklarından birisi olan ve 1876 yılında yayın hayatına başlayan Sabah gazetesinin 1909-1911 yılları arasında yayımlanan 7202-7932 arasında bulunan sayıları bilimsel metotlar ışığında incelenmiştir. Çalışmamız öncelikli olarak Türk Edebiyatı araştırmalarına kaynaklık edecek olup bunun yanısıra sosyal bilimlerin diğer sahalarına da önemli ışık tutacak malzemeleri ortaya çıkarma amacını taşımaktadır. Tez, üç ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci Bölüm incelenen sayıların içerdiği bütün başlıkları ihtiva eden bir tablodan oluşmaktadır. İkinci Bölüm'de ise Sabah gazetesinde yer alan yazıların konu ve türlerine göre sınıflandırılması yapılmıştır. Seçilen edebi metinlerin Latin alfabesine aktarıldığı bölüm ise çalışmanın Üçüncü Bölüm'ünü oluşturmaktadır. Sonuç Bölümü ve Dizin ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study of the history of Turkish literature and is one of the most important sources the newspaper Sabah, which launched in 1876, published between the years 1909-1911 the number of between 7202-7932 were examined in the light of scientific method. Our study will primarily Turkish Literature source for research, as well as the social sciences and other fields to shed light on the important materials that are intended to elicit. The thesis is composed of three main parts. The number contained in the first section viewed from a table containing all headers consist. In the second chapter the subject of the article in the newspaper Sabah and were classified according to type. Selected literary texts are transferred to the Latin alphabet constitutes the third part of the study section. The work was completed with the results and the Index parts.