Radyoterapide kullanılan tedavi planlama sistemi için bağımsız 'monitor unit' doğrulaması
Independent monitor unit verification for treatment planning system used in radiotherapy
  1. Tez No: 395415
  2. Yazar: YILMAZ BİLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NINA TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hasta bazlı kalite kontrol yöntemlerinden biri bağımsız MU doğrulamasıdır. Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik ABD'ında yapılan bu çalışmada CMS XIO tedavi planlama sisteminde bulunan“XIO Standalone”bağımsız MU doğrulama yazılımının kabul testleri yapılarak klinikte hasta bazlı kalite kontrol için kullanılması amaçlandı. Kabul testlerinde kare açık, asimetrik açık ve kama filtreli kare alanlar için TPS'ten hesaplanan doz, IBA marka blue phantom2 su fantomunda ölçülüp“XIO Standalone”bağımsız MU doğrulama yazılımı ile hesaplandı.“XIO Standalone”kullanılarak hesaplanan dozun ölçüm ve TPS ile uyumlu olduğu görüldü. Daha sonra IBA I'mrt fantomunda 6 ve 15 MV foton enerjili altı alanlı konformal plan yapıldı. Bu planlar için“XIO Standalone”kullanılarak demet başına doz hesaplandı. Planın her demeti için I'mRT fantom ve FC65-P iyon odası kullanılarak ölçüm yapıldı. Tedavi masasının altında kalan demetlerde“XIO Standalone”ile TPS'te hesaplanan dozların ölçümden elde edilen dozlara göre farkları yüksek bulundu. Bu farkı ortadan kaldırmak için CMS Monaco konturlama sisteminde bulunan iBeam evo hazır masa modeli plana eklendi. Masa bileşenlerinin elektron yoğunluk değerleri sisteme girildi. XIO TPS'in masayı hesaplamaya katması için masa dış kontura dahil edildi. Aynı MU'lar ile TPS'te yeniden hesaplama yapıldı. Daha sonra“XIO Standalone”ile MU doğrulaması yapıldı. Masa eklendikten sonra TPS'te hesaplanan dozlar ile ölçümden elde edilen dozlar uyumlu bulundu. Ancak“XIO Standalone”yazılımının hesaplama ortamını su olarak kabul etmesi nedeniyle MU doğrulamasının ölçüme göre farkı tolerans dışında bulundu. Bu sorun için çözüm önerisi üretildi ve klinik kullanım için aksiyon seviyeleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Independent MU verification is one of the methods for patient based quality control. This study was carried out at the Akdeniz University Faculty of Science Department of Physics and was aimed to perform acceptance and commissioning“XIO Standalone”independent MU verification software in CMS XIO TPS. For acceptance tests the square open fields, asymmetric open fields and wedged filter fields was created in the TPS. Than the calculated dose from“XIO Standalone”was compared with obtained dose from TPS and measured dose by IBA blue phantom2 water phantom. The calculated dose from“XIO Standalone”was comparable with measured dose and calculated dose from TPS. Later, six-field conformal plans were generated for 6 and 15 MV photon beams for IBA I'mRT phantom. The dose was calculated for each beam in“XIO Standalone”. The dose of each beam was measured by FC65-P ion chamber and I'mRT phantom. The calculated dose from“XIO Standalone”didn't accordance with measured dose and calculated dose from TPS for beams that located under the treatment table. The iBeam Evo ready model table top was added in a created plan to eliminate this difference. The electron density value of table top compositions was entered into the system. Table top was included to outer contour for calculation in XIO. Recalculation was made with same MU in TPS. Then MU verification was made in“XIO Standalone”again. The measured doses and calculated doses from TPS were consistent after the table was added in the system. However,“XIO Standalone”according to measurement dose difference increased because Standalone hasn't inhomogeneity correction. The solution to this problem has been produced and the action levels were determined for clinical use.