Kefirin stres direncine ve ömür uzunluğuna etkisinin, Caenorhabditis elegans'ta araştırılması
Investigation of the effect of kefir on Caenorhabditis elegans' lifespan and thermotolerance
  1. Tez No: 395414
  2. Yazar: MERVE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yaşlanma organizmanın zamanla fonksiyonlarını kaybettiği, ölümle sonuçlanan ve geri dönüşümü olmayan bir süreçtir. Günümüzde, tıpta görülen ilerlemeler ve yaşam kalitesindeki artışla birlikte ortalama yaşam süresi de uzamıştır. Biyolojik yaşlanma çalışmalarında en sık kullanılan model organizmalardan biri Caenorhabditis elegans'tır. Ekonomik olması, bir ay kadar olan kısa yaşam süresi ile hızlı sonuç verebilmesi, kültürün devamlılığının kolay sağlanması, biyolojik ve tıbbi araştırmalarda yarar sağlamaktadır. Kefir, kökeni Kafkasya'ya dayanan kefir danesi (tanesi) kullanılarak üretilen fermente bir süt ürünüdür. Endüstriyel olarak üretilen“kültür kefiri”ve geleneksel olarak üretilen“dane kefir”olmak üzere iki çeşidi vardır. Kefirin insanların sağlığı üzerine olumlu etkileri bilinmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda, kefirin yapısındaki laktik asit bakterilerinin insan veya hayvan vücudundaki tümör ve enfeksiyonlara karşı direnci artırdığı belirtilmektedir. Kefirin sağlık üzerine yararlarıyla ilgili yapılan in vivo çalışmalar sınırlı sayıda bulunmaktadır. Bu çalışmada, kefirin her iki çeşidi kullanılarak farklı sıcaklıklar altında C. elegans'ın ömür uzunluğuna etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda iki farklı deney grubu oluşturulmuştur. Bu deneylerde kontrol grupları E. coli ile beslenirken, test grupları kültür kefir ve dane kefir ile beslenmiştir. İlk olarak C. elegans için öldürücü olmayan ısı stresi (37°C) altında karşılaştırma yapılmıştır. Sonrasında ise bu karşılaştırma C. elegans'ın optimum büyüme sıcaklığı olan 20°C'de tekrar edilmiştir. Araştırma sonucunda 37°C'de yapılan ısı stresinde kültür kefir ile beslenen C. elegans'ların ömürleri % 29 artarken, dane kefir ile beslenenlerinkinin % 22 arttığı gözlenmiştir. Diğer taraftan 20°C altında yapılan karşılaştırmada elde edilen sonuçlar arasında istatiksel olarak fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aging is an irreversible and fatal process which causes loss of function of organism. In modern times, development in medicine and increased quality of life give rise to increased lifespan. Caenorhabditis elegans is one of the model organism widely used in aging studies. The worm is economical to cultivate, and gives rapid result due to its about one month lifespan. Thus, it is useful in biological and medical research. Kefir is a fermented milk product which is made using kefir grains originated from Caucasia. There are two types of kefir, the culture kefir, which is produced industrially, and the other one is grain kefir, which is produced traditionally. Kefir's positive impact on human health is known. Some studies showed that lactic acid bacteria in the kefir enhanced resistance against tumors and infections in humans and animals bodies. In this study we aimed to determine effect of kefir on C. elegans's lifespan under different temperature by using two types of kefir. Within this scope two different experimental groups were performed. In these experiments control groups were fed with E. coli, and the others were fed culture kefir and grain kefir. Firstly control group compared with the others which were fed culture and grain kefir at non-lethal heat shock temperature (37oC) for C. elegans. And then, same comparison repeated at optimum growth temperature, that is 20oC for C. elegans. As a result, there is % 29 increasing on lifespan of C. elegans which were fed with culture kefir and % 22 increasing on lifespan of C. elegans were fed with grain kefir at 37oC. On the other hand, we couldn't explain the meaning of results obtained from comparison made at 20oC.