Fotoaktivasyon yöntemi ile kum numunelerinin elementel analizi ve fotofisyon ürünlerinin belirlenmesi
Elemental analysis of sand samples by photoactivation and detection of photofission products
- Tez No: 395435
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BOZTOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın iki amacı vardır; fotoaktivasyon yöntemi ile kum numunelerinin elementel analizini yapmak ve fotofisyon ürünlerini belirlemektir. Fotoaktivasyon yöntemi ile kum numunelerinin elementel analizini yapmak ve fotofisyon ürünlerini belirlemek amacıyla Antalya kıyı şeridinin 12 farklı noktasından kum numuneleri toplanmıştır ve her bir numune, numune kaplarına yerleştirilmiştir. Kum numuneleri son nokta enerjisi 18 MeV olan medikal elektron doğrusal hızlandırıcıdan elde edilen frenleme (Bremsstrahlung) ışınları kullanılarak ortalama 1-1.5 saat ışınlanmıştır. Işınlanan numunelerin yüksek çözünürlüklü gama ışını spektrumları yüksek saflıkta germanyum dedektörü (HPGe) kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen spektrumlar iki farklı program kullanılarak analiz edilmiştir. 12 farklı noktadan alınan kum numunelerinin 8 tanesinin hem içindeki elementler hem de elementlerin konsantrasyonları belirlenmiştir, 4 tanesinin ise konsantrasyonları belirlenmeyip sadece numune içinde bulunan elementler belirlenmiştir. Fotoaktivasyon yöntemi ile kum numuneleri içindeki kararlı elementlerde (γ,n), (γ,2n), (γ,p) ve (γ,γ`) reaksiyonları gözlenmiştir. 88Sr, 55Mn, 48Ca, 58Ni, 90Zr, 140Ce, 238U, 127I ve 136Ba elementlerinde (γ,n), reaksiyonu, 79Br elementinde (γ,2n) reaksiyonu, 57Fe, 44Ca, 25Mg ve 68Zn elementlerinde (γ,p) reaksiyonu ve 87Sr ve 135Ba elementlerinde ise (γ,γ`) reaksiyonu gözlenmiştir. Çalışmada kum numuneleri içindeki elementlerin fotofisyon ürünleri gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is two-fold: elemental analysis of sand samples and detection of photofission products by photoactivation induced by high energy bremsstrahlung. The sand samples were collected at twelve different locations at the coastal region of Antalya, Turkey. The samples were exposed to bremsstrahlung photons at an end point energy of 18 MeV from a clinical electron linear accelerator (cLINAC). The exposure periods ranged between 1 and 1.5 hours. High-resolution gamma-ray spectra were obtained using a standard HPGe spectrometer. Two different computer programs were applied for spectrum processing. Among twelve samples qualitative detection of major and trace components of four samples was performed whilst eight samples were analysed qualitative and quantitatively. It is observed that (γ,n), (γ,2n), (γ,p) and (γ,γ`) reactions have taken place with the stable elements in sand samples by photoactivation analysis. (γ,n), reaction was observed for 88Sr, 55Mn, 48Ca, 58Ni, 90Zr, 140Ce, 238U, 127I and 136Ba elements, (γ,2n) reaction was observed for 79Br element, (γ,p) reaction was observed for 57Fe, 44Ca, 25Mg and 68Zn elements and (γ,γ`) reaction was observed for 87Sr and 135Ba elements. However, no fission products could be detected in this study.