Nano boyutlu sektör ve boşluklu sektör plakların lokal olmayan elastisite teorisi ile titreşim ve eğilme analizi
Vibration and bending analysis of nano-sized sector and annular sector plates via nonlocal elasticity theory
  1. Tez No: 395440
  2. Yazar: MURAT GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CİVALEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, ayrık tekil konvolüsyon (ATK) metodu ve lokal olmayan elastisite teorisi (LOET) kullanılarak nano boyutlu sektör ve boşluklu sektör plakların serbest titreşim ve eğilme analizleri yapılmıştır. Sekiz noktalı bir geometrik dönüşüm kullanılarak rastgele sekizgen geometriye sahip alan, düzgün sekizgen geometriye sahip bölgeye dönüştürülmüştür. Lokal olmayan elastisite teorisi (LOET) yardımıyla bulunan sonuçlar irdelenmiş ve literatürdeki mevcut sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Ayrıca, yaklaşımın geçerliliği ve sonuçların doğruluğu detaylı bir biçimde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, free vibration and bending analysis of the nano-sized sector and annular sector plates was performed using discrete singular convolution method and nonlocal elasticity theory. The area with random octagonal geometry was converted to the region having regular octagon geometry by using an eight-point geometric transformation. The results obtained with the aid of nonlocal elasticity theory were examined and compared with the current results in the literature. Also, the validity of the approach and the accuracy of the present results were discussed in detail.