Signature-based reliability analysis of systems
Sistem imzasına dayalı guvenilirlik analizi
- Tez No: 395449
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN BAYRAMOĞLU, PROF. DR. SERKAN ERYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik ve İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sistem imzası kavramı, sistemlerin karakteristiklerinin guvenilirlik değerlendirmesini ve hesaplama sistemlerinin performans karşılaştırmasını içeren çeşitli uygulamalarda kullanlabilecek yararlı bir araçtır. Bu tezde, sistem imzası kavramı dahilinde genelleştirilmiş ardıl sistemlerin guvenilirlik karakteristiklerini calışılmayı amaçlamaktayız. Bu calışma kapsamında, sistemlerin guvenilirlik karakteristiklerine yönelik imzaya dayalı ifadeler elde edilecek ve özellikleri araştırılacaktır. Farklı sistemlerin stokastik karşılaştırması ayrıca bu çalışma kapsamına dahil edilecektir. Genelleştirilmiş sistemin tam güvenilirlik oranını hesaplayan kombinasyonel formul bu çalışmada sunulmuştur. Sistem imzası kullanılarak yapılan analizler tablolarla görselleştirilmiş ve sayısal değerler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of system signature is a useful tool in a variety of applications including the evaluation of the reliability characteristics of systems, and the comparison of the performance of competing systems. In this thesis, we aim to study the reliability properties of the generalization of consecutive type systems in the context of system signature. In particular, we will obtain signature-based expressions for reliability characteristics of systems and investigate their properties. Stochastic comparison of diff erent systems will also be studied. A combinatorial formula, which calculates the exact reliability of a generalized system, is given. Signature based analysis are illustrated and numerics are provided.