Integrating social factors into mobile local search
Sosyal faktörlerin mobil yerel aramalara entegrasyonu
- Tez No: 395459
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mobil cihazların internet eri ̧siminin yıldan yıla yaygınla ̧smasıyla, kullanıcılar hareket halindeyden mobil interneti ve arama servislerini kullanabilir oldular. Bu cihazların sundu ̆gu konum bilgisi sayesinde mobil kullanıcılar yerel arama uygulamaları ile etraflarındaki mekanları ve etkinlikleri ke ̧sfedebilme imkanı bul- dular. Mobil yerel arama her ne kadar bir arama aktivitesi olsa da, genel web aramasından belli farklılıklar i ̧cermektedir. Genel web araması web say- falarıyla ilgilenirken, mobil yerel arama ise yerel i ̧sletmelerle ve ilgi alanlarıyla ilgilenir. Ayrıca yerel aramalar zaman, hava durumu, konum gibi kullanıcının durumunu etkileyen fakto ̈rlerden etkilenirler. O ̈nceki ̧calı ̧smalar yerel arama sonu ̧c sıralamalarındaki sinyalleri ve kullanıcı durumunu etkileyen fakto ̈rleri ku ̈ ̧cu ̈k bir ̈ozellik ku ̈mesinde incelemi ̧stir. Biz ise konum tabanlı sosyal ag ̆lardaki veriyi kullanarak yerel aramaları geni ̧slettik. Gezinio ismini verdig ̆imiz bir mobil yerel arama uygulaması geli ̧stirerek yerel arama sorgularını i ̧ceren bir veri ku ̈mesi topladık. Kullanıcılar Gezinio'yu kullanarak yerel aramalar yapıp etraflarında bulunan mekanlar hakkında sosyal nitelikli bilgilere eri ̧stiler. Daha sonra topladıg ̆ımız veriyi inceleyerek, sosyal o ̈zelliklerin kullanıcıların arama sonucu deg ̆erlendirmelerini etkiledi ̆gini ve bu o ̈zellikleri kullanan sonuc ̧ sıralama modellerinin yerel arama sonuc ̧larını iyile ̧stirdi ̆gini go ̈rdu ̈k. Buna ba ̆glı olarak, farklı kategorilerdeki sonu ̧c sıralamalarının, farklı sosyal o ̈zelliklerden faydala- nabileceg ̆ini go ̈sterdik.
Özet (Çeviri)
As availability of internet access on mobile devices develops year after year, users have been able to make use of mobile internet and search services while on the go. Location information on these devices has enabled mobile users to utilize local search applications for discovering places and activities around them. Although mobile local search is a kind of search activity, it is inherently different than general web search. Mobile local search focuses on local businesses and points of interest, instead of web pages as in general web search. Moreover, users' context has a significant effect on their decision process. In previous studies, ranking signals and user context have been investigated on a small set of features. We extend ranking signals and user context in mobile local search with using data of location-based social networks. We developed a mobile local search application, Gezinio, and collected a data set of local search queries. Gezinio helps users to issue local queries and see various kinds of social information about local businesses around them. We built ranking models and investigated how social features affect decision process of users. We show that social features influence users' click decisions and they can be utilized by ranking models to improve the local search experience. Additionally, we propose different social features for different query categories.