Mechanical and optical optimization of fiber-optic interferometric acoustic sensor
Fi̇ber-optik i̇nterferometrik akustik sensörün mekanik ve optik optimizasyonu
- Tez No: 395482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYKUTLU DANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Harici kaviteli Fabry-Perot interferometrik mikrofonlar , taban gürültüsünün 1uPa/sqrt(Hz) olduğu, akustik impedanstan ayrlmış gürültü seviyelerinde işleme kapasitesine sahiptir. Bu düşük gurürültü seviyesi, sensörün dikkatli mekanik ve optik optimizasyonları sonucu elde edilebilir. Bu calısmada, Fabry-Perot (FP) tipi interferometrik sensörün akustikten yer degistirmeye ve yer degistirmeden optik sinyale dönüştürme modelleri tanımlanmıstır. Modellere dayanarak deneysel ve teorik sonuclar incelenmistir. 30 dBa taban gurultusu olan mikrofon membran ve interferometrenin ksmi optimizasyonuyla gorsellestirilmistir.
Özet (Çeviri)
External cavity Fiber optic interferometric microphones have the potential to operate at the acustic impedance derived noise limit, with a noise floor close to 1uPa/sqrt(Hz). This can be achieved with careful optimization of both the mechanical and optical properties of such a sensor. We describe models for the acoustic-to-displacement and displacement-to-optical signal transduction in a Fabry-Perot (FP) type interferometric microphone. We present experimental results and fi nite element calculations to validate the models. Based on the models, requirements to achieve ultimate sensitivity and noise level in a FP microphone are discussed. Demonstration of a microphone with 30 dBA noise floor is presented using partially optimized membrane and interferometer.