Designing efficient three phasebrushless dc motor control systems
Verimli üç fazlı doğru akım motor kontrol sistemlerinin tasarlanması
  1. Tez No: 395503
  2. Yazar: RAFİD IBRAHIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULAŞ BELDEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez 3-fazlı Fırçasız Doğru Akım (DA) motor control sistemleri için matematiksel bir model ortaya koymaktadır. Açık döngü sistemin matematiksel modeli elde edildikten sonra, doğrusallaştırma işlemi ile sistemin doğrusal modeli elde edilmiştir. Doğrusallaştırma, doğrusallaştırılmış yaklaşık sistemin kök yereğrisini kullanarak gerçeklenen yüksek performanslı denetleyicilerin sentezlenmesine olanak vermiştir. Tezde 3 farklı denetleyici elde edilmiştir. Bu denetleyicilerden 2 tanesi geleneksel oransal ve oransal+integral denetleyicilerdir. Diğer denetleyici ise, 2 farklı kural-tabanı ayarlaması içeren Akan Kipli Denetim stratejisine sahip Bulanık Mantık Denetleyicisidir. Son aşamada, sentezlenen denetleyicilerin dinamik nitelikleri ve performans göstergeleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a mathematical model of three-phase BLDC motor control systems.After the mathematical model open loop system is obtained, it islinearized and a linear approximated model of the plant is obtained. The Linearization enables the synthesis of controllers with high performance, which are realized using the root locus plot of the approximated plant. In the thesis, 3 different controllers are obtained. Two of the controllers are conventional Proportional and Proportional and Integral controllers. The third controller is a FLC controller with two different rule-base settings with sliding mode control strategy. The dynamical characteristics and performance indices of these synthesized controllers are compared as the final step.