Design an energy consumption clustering method for heterogeneous wireless sensor networks
Heterojen kablosuz sensör ağları ıçın kümeleme yöntemı ile bır enerjı tüketımı tasarımı
- Tez No: 395509
- Danışmanlar: Prof. Dr. MAHİR NAKİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezin hedefi düğümlerin enerji tasarrufunu sağlamasıdır. Bu tezin ilk amacı kablosuz sensör ağlarının toplam enerji tüketimini azaltmaktır. İkinci hedefi ise önceki küme tabanlı protokoller ile karşılaştırıldığında, ağ gecikmesinin iyileştirilmesi ile birlikte protokol güvenilirliğini artırmaktır. İkinci aşamada LEACH (Düşük Enerji uyarlanabilir Kümeleme Hiyerarşi) ile protokol performansının karşılaştırması yapılacaktır daha yüksek olması önerilen sistemin performansının önceki çalışmalardan daha yüksek olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to save the energy of the nodes. The first goal of this thesis is to reduce the total energy consumption of the wireless sensor network and the second is to increase the reliability of the protocol along with improving the network latency as compared with previous cluster-based protocols. Compares the protocol performance with LEACH is also a sub-goal of this study. We expect the performance of our proposal system will overcome the previous works.