Measurement of system security issues of private computer networks for different types of attacks
Saldırılar farklı tipleri için özel bilgisayar şebekelerinin sistem güvenlik konuları ölçümü
  1. Tez No: 395514
  2. Yazar: TAHA ALJADİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARBAROS PREVEZE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde“GNS3”ve“VMWARE”kullanılarak iki farklı tipteki Uzaktan Erişimli Sanal Özel Ağ (PPTP ve SSL) bilgisayar ortamında sanal olarak kurulmuştur. Buna ek olarak, herbir protocol için, aynı koşullar altında farklı tiplerde güvenlik atakları uygulanmıştır. Her protokole uygulanan her atak türü için farklı araçlar kullanılmıştır. Bununla birlikte herbir VPN ağının farklı parçalarını hedef alan ataklar geliştirilerek, sonuçlar üzerinde dikkatli bir şekilde çalışılmış, ve daha sonra protokoller arasında test koşulları altında kıyaslama yapmak üzere etkin güvenlik analiz sonuçları elde edilmiş ve her bir protokolde kullanılmak üzere öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two different types of Remote Access Virtual Private Network protocols (PPTP and SSL) have been established virtually using Virtual Lab. In addition, different types of security attacks have been applied to each protocol under the same conditions. For each attack, different tools were applied separately to each protocol. Moreover, the attacks were used to target different components for each VPN. The results were studied carefully, which led to obtaining a good security analysis used later to compare between those protocols under the test conditions and to give recommendations to use each of those protocols.